Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději

Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději
Síť škol CEFISE, největší v hlavním městě Ouagadougou, navštěvuje přes 4000 žáků. Dva stupně základní školy i střední škola podporují inkluzi. Ve třídě, kterou navštívil i redaktor Aktuálně.cz, je na jednoho učitele 75 dětí, 25 z nich je postiženo vadou sluchu nebo hlasu.
Podle Theresy Kafando, ředitelky sítě škol, je začleňování dětí s postižením ohromným přínosem i pro zdravé spolužáky. Kromě toho, že všichni z nich ovládají znakovou řeč, berou spolupráci s postiženými jako něco normálního. To je v Burkina Fasu zatím stále dost výjimečné.
Děti netahají těžké školní brašny, na většinu předmětů si vystačí s malou tabulkou a křídou. Psaní a čtení ovládá dnes v zemi jen 36 procent dospělých. Úředním jazykem je tu francouzština.
Šestnáctiletý neslyšící Latif absolvuje první rok ve škole CEFISE v metropoli Ouagadougou. Na vesnici, kde bydlel předtím, se inkluze nepodporovala a musel dojíždět daleko. Základním principem v této síti škol je názorná výuka na konkrétních předmětech a opakování znalostí.
Foto: Stefanie Glinski
Hynek Just
26. 12. 2018 13:44
Jedenáctiletý Farma je hluchoněmý a rád by pracoval u policie, tělesně postižená Wendabo (12) prý bude učitelkou, neslyšícího Latifu (16) to táhne k řemeslu truhláře. Díky začleňování dětí s postižením do škol mají v posledních letech v africkém Burkina Fasu ke splnění vysněných povolání mnohem blíž. Díky inkluzi, na níž se v Česku nejen mnozí politici dívají skrz prsty, se dnes v této zemi na západě Afriky mnohé děti mohou dostat alespoň k základnímu vzdělání. V "zemi spravedlivých", jak se název státu překládá, pomáhá vláda i neziskové organizace. Zpravodaj Aktuálně.cz navštívil čtveřici škol. Slyšel v nich o příběhy o dřívější krutosti, ale i o naději.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy