Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději

Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději
Síť škol CEFISE, největší v hlavním městě Ouagadougou, navštěvuje přes 4000 žáků. Dva stupně základní školy i střední škola podporují inkluzi. Ve třídě, kterou navštívil i redaktor Aktuálně.cz, je na jednoho učitele 75 dětí, 25 z nich je postiženo vadou sluchu nebo hlasu.
Podle Theresy Kafando, ředitelky sítě škol, je začleňování dětí s postižením ohromným přínosem i pro zdravé spolužáky. Kromě toho, že všichni z nich ovládají znakovou řeč, berou spolupráci s postiženými jako něco normálního. To je v Burkina Fasu zatím stále dost výjimečné.
Děti netahají těžké školní brašny, na většinu předmětů si vystačí s malou tabulkou a křídou. Psaní a čtení ovládá dnes v zemi jen 36 procent dospělých. Úředním jazykem je tu francouzština.
Šestnáctiletý neslyšící Latif absolvuje první rok ve škole CEFISE v metropoli Ouagadougou. Na vesnici, kde bydlel předtím, se inkluze nepodporovala a musel dojíždět daleko. Základním principem v této síti škol je názorná výuka na konkrétních předmětech a opakování znalostí.
Foto: Stefanie Glinski
Hynek Just
26. 12. 2018 13:44
Jedenáctiletý Farma je hluchoněmý a rád by pracoval u policie, tělesně postižená Wendabo (12) prý bude učitelkou, neslyšícího Latifu (16) to táhne k řemeslu truhláře. Díky začleňování dětí s postižením do škol mají v posledních letech v africkém Burkina Fasu ke splnění vysněných povolání mnohem blíž. Díky inkluzi, na níž se v Česku nejen mnozí politici dívají skrz prsty, se dnes v této zemi na západě Afriky mnohé děti mohou dostat alespoň k základnímu vzdělání. V "zemi spravedlivých", jak se název státu překládá, pomáhá vláda i neziskové organizace. Zpravodaj Aktuálně.cz navštívil čtveřici škol. Slyšel v nich o příběhy o dřívější krutosti, ale i o naději.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy