Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději

Foto: Hluchého syna otec zavrhl. V "zemi spravedlivých" dnes dávají postiženým naději
Síť škol CEFISE, největší v hlavním městě Ouagadougou, navštěvuje přes 4000 žáků. Dva stupně základní školy i střední škola podporují inkluzi. Ve třídě, kterou navštívil i redaktor Aktuálně.cz, je na jednoho učitele 75 dětí, 25 z nich je postiženo vadou sluchu nebo hlasu.
Podle Theresy Kafando, ředitelky sítě škol, je začleňování dětí s postižením ohromným přínosem i pro zdravé spolužáky. Kromě toho, že všichni z nich ovládají znakovou řeč, berou spolupráci s postiženými jako něco normálního. To je v Burkina Fasu zatím stále dost výjimečné.
Děti netahají těžké školní brašny, na většinu předmětů si vystačí s malou tabulkou a křídou. Psaní a čtení ovládá dnes v zemi jen 36 procent dospělých. Úředním jazykem je tu francouzština.
Šestnáctiletý neslyšící Latif absolvuje první rok ve škole CEFISE v metropoli Ouagadougou. Na vesnici, kde bydlel předtím, se inkluze nepodporovala a musel dojíždět daleko. Základním principem v této síti škol je názorná výuka na konkrétních předmětech a opakování znalostí.
Foto: Stefanie Glinski
Hynek Just
26. 12. 2018 13:44
Jedenáctiletý Farma je hluchoněmý a rád by pracoval u policie, tělesně postižená Wendabo (12) prý bude učitelkou, neslyšícího Latifu (16) to táhne k řemeslu truhláře. Díky začleňování dětí s postižením do škol mají v posledních letech v africkém Burkina Fasu ke splnění vysněných povolání mnohem blíž. Díky inkluzi, na níž se v Česku nejen mnozí politici dívají skrz prsty, se dnes v této zemi na západě Afriky mnohé děti mohou dostat alespoň k základnímu vzdělání. V "zemi spravedlivých", jak se název státu překládá, pomáhá vláda i neziskové organizace. Zpravodaj Aktuálně.cz navštívil čtveřici škol. Slyšel v nich o příběhy o dřívější krutosti, ale i o naději.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy