Foto: Legendárnímu E.T. mimozemšťanovi je 30 let

Foto: Profimédia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
13. 6. 2012 14:59

Už 30 let uběhlo od doby, kdy se v kinech poprvé objevil kultovní sci-fi film E.T. - Mimozemšťan. Za vznikem amerického filmového trháku stál režisér Steven Spielberg. Postava E.T. mimozemšťana dojímala miliony dětí a dospělých po celém světě. Film běžel také v komunistickém Československu. Jako jedna z mála filmových sci-fi ukazuje mimozemské tvory v mírumilovném pojetí. Její design navrhnul italský mistr speciálních efektů Carlo Rambaldi, který za práci na filmu E.T. obdržel také Oskara za masky. Samotné postavě E.T. vdechl před kamerou život liliput. Film je považován za jedno z nejvýdělečnějších děl filmové historie. Odhaduje se, že celkově v kinech utržil přes miliardu dolarů (po započítání inflace).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy