V Turkmenistánu září Brána do pekla

V Turkmenistánu září Brána do pekla
"Otevřela" se tu v roce 1971.
Stahují se sem turisté z celého světa.
Všichni touží vidět neobvyklý kráter, vzniklý při nezdařeném pokusu o nalezení ložisek zemního plynu.
Plameny na dně kráteru plápolají už celá desetiletí.
Foto: ISIFA
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
25. 3. 2013 16:20

V Turkmenistánu je možné vidět v poušti úkaz, jemuž se říká „Brána do pekla“. Jedná se o gigantický kráter, ve kterém ve dne v noci hoří unikající zemní plyn.


Tento fenomén není přírodního původu, vytvořili ho v roce 1971 sovětští geologové, kteří v oblasti pátrali po ložiscích zemního plynu. Během vrtání do země došlo k masivnímu propadu podloží a vznikla průrva o průměru cca 100 metrů a hloubce 20 metrů.


 

Právě se děje

před 58 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy