reklama
 
 

Filipínská armáda výrazně posílí. Prezident Duterte pošle na islamisty desetitisíce nových vojáků

24. 7. 2017
Filipínský prezident Rodrigo Duterte plánuje výrazně posílit armádu. Slibuje desetitisíce nových vojáků, nové stíhačky i bezpilotní letouny. Reaguje tak na rozmach islamistů na nejjižnějším filipínském ostrově Mindanao. Vládní ofenziva tu trvá už 57 dní, ale vojáci džihádisty stále nevyhnali.

Manila - Filipínský prezident Rodrigo Duterte chce vybudovat armádu, která bude schopna bojovat na všech frontách, zejména proti islámským radikálům a komunistickým povstalcům.

Duterte to řekl v pondělí novinářům s tím, že bude zapotřebí nejen zvýšit počty vojáků, ale také nakoupit novou vojenskou techniku.

"Vybuduji armádu, která bude silná," dodal Duterte. Vojsko by mělo vzniknout v příštích dvou letech.

Filipínská metropole Manila pořídí nové stíhačky i bezpilotní letouny. Armáda také přijme 35 000 až 40 000 nových vojáků, informovala agentura Reuters.

Duterte oznámil, že je připraven být trpělivý při operaci, jejímž cílem je dobýt od islamistů město Marawi. Životy tamních civilistů jsou pro něj podle jeho slov velmi důležité.

Na nejjižnějším filipínském ostrově Mindanao, kde žije 22 milionů obyvatel, bylo v květnu vyhlášeno stanné právo. Stalo se tak poté, co město Marawi obsadili islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Během 57 dnů vládní ofenzivy, leteckých úderů a dělostřeleckého ostřelování podle Manily zahynulo 413 džihádistů, 85 členů bezpečnostních složek a 45 civilistů.

Na východě země naopak od roku 1969 vedou s vládou boje filipínští povstalci z Nové lidové armády (NPA), kteří jsou ozbrojenými složkami komunistické strany. Podle filipínské armády na jejich straně nyní bojuje přibližně 3000 povstalců.

V květnu filipínská vláda zrušila plánované mírové rozhovory s povstalci. Reagovala tak na zesílení ofenzivy NPA na venkově.

autor: ČTK | 24. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama