Ficův pokus vládnout selhal, teď dostala šanci Radičová

Radim Klekner Radim Klekner
23. 6. 2010 14:10
Prioritou nového vládního kabinetu bude sanace veřejných financí a boj proti korupci
Ficovi se vládu podle očekávání sestavit nepodařilo
Ficovi se vládu podle očekávání sestavit nepodařilo | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Odstupujícímu slovenskému premiérovi Róbertu Ficovi se podle očekávání nepodařilo najít koaličního partnera pro sestavení vlády. Žádná ze čtveřice pravicových stran, které se dostaly do parlamentu, se nenechala zlákat ke spolupráci.

Pověření vést nový vládní kabinet proto ve středu dostala od prezidenta Ivana Gašparoviče šéfka Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Iveta Radičová.

Její pravostředová formace zahájila s liberální Svobodou a Solidaritou (SaS), konzervativním Křesťansko-demokratickým hnutím (KDH) a Mostem-Hídem propagující spolupráci mezi Slováky a Maďary koaliční jednání již v úterý.

Nová koalice bude mít ale značné problémy nalézt společnou řeč. Radičová přesto věří, že se to podaří.

Slovensko totiž potřebuje vládu, která zastaví rychlé narůstání veřejného dluhu. Předchozí koalice Smeru-Sociální demokracie, Hnutí za demokratické Slovensko-Lidové strany (HZDS-LS) a Slovenské národní strany (SNS) po sobě zanechala státní finance ve značně neutěšeném stavu.

Během úterních jednání se lídři čtyř stran shodli na nezbytnosti rychlé konsolidace rozpočtu. Nezbytné bude také provést reformu povinných odvodů do státní pokladny a uskutečnit některé změny v soudnictví.

Shodu naopak nenašli v takzvané výhradě svědomí, která by lékařům umožnila odmítnout provést potrat z důvodu víry v Boha. Věřící by také na základě výhrady svědomí mohli odmítnout pracovat v neděli. Neshody panují mezi čtyřkoalicí také v otázce registrovaného partnerství a částečné legalizace marihuany.

"Hledali jsme to, co nás spojuje a ne to, co nás rozděluje," řekla po jednání Radičová, aniž by přiznala, že největším kamenem úrazu v nové koalici je postoj KDH. Ten ostatně přivedl před lety k pádu i první vládu vedenou SDKU.

Zachovat si tvář

Podle deníku Sme počítá letos ministerstvo financí v nové prognóze s výpadkem ve výběru daní a odvodů na sociální pojištění ve výši více než jedné miliardy eur.

Čtveřice pravicových stran ale nechce problémy rozpočtu řešit zvýšením daní či privatizací bratislavského letiště. Spíše bude hledat úspory ve státní a veřejné správě. 

Iveta Radičová se se vší pravděpodobností stane novou slovenskou premiérkou
Iveta Radičová se se vší pravděpodobností stane novou slovenskou premiérkou | Foto: Reuters

"Snažili jsme se o maximální kompromis, ovšem takový, který ještě zachová každé straně tvář," tvrdí šéf Mostu-Hídu Béla Bugár.  

Ačkoliv Ficova vláda plánovala pro letošek deficit ve výši 5,5 procenta hrubého domácího produktu, skutečné číslo se bude podle analytiků pohybovat někde mezi 6,5 a 6,8 procenta.

"Okamžitě bude zapotřebí zrušit daňové a odvodové výjimky," naznačuje, jaký by mohl být první krok na cestě sanace státních financí, šéf SaS Richard Sulík.

Gašparovič dal vůdci Smeru po volbách, jež sociální demokracie s přehledem vyhrála, deset dní na sestavení vlády. Teď je na tahu čtyřkoalice, která bude mít ve stopadesátičlenném parlamentu většinu 79 křesel.

To se však Ficovi nepovedlo a Smer tak s velkou pravděpodobností přechází do opozice.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy