Premiéra Fialu přijme v Bílém domě Biden. Cesta se uskuteční v dubnu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 3. 2024 19:16
Český premiér Petr Fiala (ODS) se 15. dubna v Bílém domě setká s americkým prezidentem Joem Bidenem, oznámila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Jednání se bude týkat bezpečnostních i ekonomických otázek.
Premiér Petr Fiala s americkým prezidentem Joem Bidenem při setkání loni v únoru na zasedání Bukurešťské devítky ve Varšavě.
Premiér Petr Fiala s americkým prezidentem Joem Bidenem při setkání loni v únoru na zasedání Bukurešťské devítky ve Varšavě. | Foto: The White House

Lídři na schůzce, jejímž cílem je další posílení americko-českého partnerství, podle Bílého domu potvrdí trvající podporu bránící se Ukrajiny a proberou řadu společných priorit včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí a demokratických hodnot.

"Prezident Biden a premiér Fiala budou během návštěvy koordinovat celou řadu společných priorit, včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí, které přinášejí prospěch americkému i českému lidu, a společných demokratických hodnot," uvedl Bílý dům v prohlášení, podle kterého je Česko také již čtvrtstoletí "pevným spojencem" NATO. Pětadvacet let od vstupu Česka do aliance uplyne toto úterý.

Fiala vnímá setkání jako příležitost k dalšímu rozvoji česko-amerických vztahů. Očekává, že jednání nebude formální, ale zaměří se na praktickou spolupráci obou zemí zejména v ekonomice a bezpečnosti.

"Pozvaní do Bílého domu si vážím a rád se s prezidentem Bidenem setkám ve Washingtonu. Česko má se Spojenými státy nadstandardní vztahy a naše jednání je skvělou příležitostí k jejich dalšímu rozvoji. Je symbolické, že se setkaní koná v období 25. výročí našeho vstupu do NATO," stojí v prohlášení, které poskytla mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Podle české diplomacie bude návštěva potvrzením skvělých bilaterálních vztahů a potvrzením pevné transatlantické vazby. USA považují Českou republiku společně s Polskem za největší partnery ve střední Evropě, a to hlavně díky podpoře Ukrajiny. Pozvání Fialy do Bílého domu je obrovským úspěchem, řekl český velvyslanec ve Washingtonu Miloslav Stašek. Dodal, že pozvání předsedy české vlády předcházela mnohaměsíční jednání. V pozvánce se podle něj spojily vynikající bilaterální vztahy s Českem a společná podpora obou zemí směrem k Ukrajině napadené Ruskem.

Podle Staška v posledních týdnech v USA rezonovala česká iniciativa na nákup munice pro Ukrajinu z mimoevropských zemí. "Měla vynikající ohlas," uvedl s tím, že ne všem zemím se podařilo pozvání do sídla amerických prezidentů získat. Dopad na bilaterální vztahy podle velvyslance naopak nemělo nedávné vyřazení americké firmy Westinghouse z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Česká republika také v poslední době prohlubovala bezpečnostní spolupráci s Američany, když mimo jiné loni schválila nákup amerických stíhaček F-35.

Posledním českým premiérem, který se setkal s americkým prezidentem, byl v březnu 2019 předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tehdy byl šéfem Bílého domu Donald Trump. 

 

Právě se děje

Další zprávy