Exploze na Manhattanu: 29 zraněných. Policie našla a zlikvidovala další nálož

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2016 12:14
Nejméně 29 lidí bylo zraněno při mohutné explozi, která v noci na neděli SELČ otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku. Jedno zranění je vážné. Policie v neděli ráno SELČ odstranila podezřelý předmět, zřejmě další nálož v manhattanských ulicích. Papiňák napojený na elektrický zdroj a mobil se podobal zařízení použitém při teroru v Bostonu. Policie však zatím nemá jasné důkazy že by šlo o teroristický čin.
Foto: Reuters

New York - Nejméně 29 lidí bylo zraněno při mohutné explozi, která v noci na dnešek SELČ otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku. Žádné zranění není podle lékařů závažné. Podle starosty New Yorku Billa de Blasia byl výbuch, k němuž došlo necelý týden po 15. výročí útoků z 11. září, pravděpodobně "záměrným činem", o spojení s terorismem však nejsou důkazy. Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který jako další možnou bombu prozkoumali policejní pyrotechnici.

Výbuch způsobila podle policejních zdrojů stanice CNN nálož umístěná v boxu připomínajícím krabici na nářadí, která stála před jedním z domů.

Newyorské policejní oddělení  (NYPD) již v prvním tiskovém prohlášení uvedlo, že zatím nebyla stanovena přesná příčina výbuchu, nicméně lze vyloučit, že by na vině byl únik plynu. Od začátku se pracovalo s verzí, že exploze byla úmyslná.

Nedaleko místa exploze bylo nalezeno možné druhé výbušné zařízení. Jedná se o upravený tlakový hrnec. Policie zatím nezveřejnila, co nádoba, u které byl nalezen popsaný papír, obsahovala. Papiňák, který byl připojen k elektrickému zdroji a k mobilu, našli vyšetřovatelé po necelých třech hodinách několik bloků dál od výbuchu v Chelsea. Podobné zařízení použili atentátníci před třemi lety k útoku v cíli maratonu v Bostonu.

Kolem 9:00 SELČ policie informovala, že toto zařízení bezpečně odstranila.

Podle NYPD byla svědky exploze rutinní policejní hlídka a zalarmovala bezpečnostní složky. Z celého incidentu rovněž existuje video, které policie zkoumá.

Newyorská policie na Twitteru oznámila, že prohledávanou oblast neevakuuje, nicméně lidé se zde v bytech nemají zdržovat u oken. Později informovala  o uzavření několika ulic na Manhattanu.

Výbuch, k němuž došlo v sobotu kolem 20:30 místního času (v neděli 2:30 SELČ), poničil podle svědků okolní budovy i vozidla. Stovky lidí z místa utekly. Na místo se sjelo množství sanitek, hasiči a policejní auta.

Policie oblast evakuovala a uzavřela. Varovala také, že motoristé musejí počítat s dlouhými zdrženími. Incident rovněž ovlivnil provoz na některých trasách metra.

V sobotu vybuchla podomácku sestrojená bomba v New Jersey, a sice nedaleko tratě, na které se měl běžet charitativní závod. V době exploze nebyli u místa výbuchu žádní lidé a bomba ani nezpůsobila žádné škody. Newyorský starosta Blasio řekl, že neexistuje žádné specifické spojení mezi výbuchy v New Jersey a New Yorku.

Trump: Musíme být tvrdší

"Žijeme v době, kdy musíme velmi přitvrdit. Bude lépe, když budeme velmi, velmi tvrdí," řekl republikánský prezidentský kandidát Donald Trump na sobotním předvolebním mítinku v Coloradu, kde lidem oznámil, že v New Yorku došlo k výbuchu.

Ačkoli v té době ještě nebylo jasné, zda šlo o úmyslný útok, a i republikánský magnát připustil, že "nikdo neví, o co jde", vzápětí Trump událost nepřímo spojil s teroristickými činy ve světě. "Je to hrozné, co se děje v našem světě a v naší zemi. Budeme tvrdí, pohotoví a ostražití. A ukončíme to," slíbil voličům.

Trump učinil z ráznějšího přístupu k bezpečnosti jedno z hlavních témat své kampaně a vymezuje se vůči současnému prezidentu Baracku Obamovi, jehož postoj vůči terorismu Trump považuje za málo důrazný a selhávající.

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová, která stojí pevně za Obamou, vyjádřila soucit lidem zraněným při výbuchu, jeho další okolnosti ale nechtěla komentovat. "Podle mne je vždycky moudřejší počkat si se závěry na dostatek informací," řekla prezidentská kandidátka novinářům v letadle během cesty z Washingtonu do New Yorku, kde stejně jako Trump žije.

O výbuchu byl podle mluvčího Bílého domu v sobotu večer informován i prezident Obama, žádnou oficiální reakci však nezveřejnil.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy