Experti: Putin a Medveděv si rozdělili trhy se zbraněmi

pav
16. 6. 2008 15:04
Rusko by mohlo dodávat zbraně i vzájemným nepřátelům
Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv
Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Moskva - Přerozdělování pravomocí mezi ruskou hlavou státu a šéfem kabinetu po přechodu Vladimira Putina z Kremlu do Bílého domu (pochopitelně toho moskevského - tedy sídla ruské vlády) pokračuje.

Jak s odvoláním na zdroj uvnitř ruské vlády informuje ruský deník Kommersant, nejnovější dekret Putinova nástupce v prezidentské funkci Dmitrije Medveděva, kterým se jmenoval do čela Komise pro vojenskou a technickou spolupráci Ruska se zahraničním a z premiéra učinil svého zástupce, by mohl mít mnohem závažnější důsledky, než se na první pohled zdá.

Čtěte také: Velká rošáda: Putin vyklízí Kreml, jde do Bílého domu

Přestože zmiňované komisi tradičně šéfuje prezident a předseda vlády mu sekunduje, podle Kommersantu bylo toto rozdělení dosud ryze formální a žádný z premiérské trojice Michail Kasjanov, Michail Fradkov a Viktor Zubkov Putinovi během osmi let jeho prezidentování do těchto záležitostí nemluvil.

Nyní se prý podle zdroje uvnitř ruské vlády dá očekávat, že si Putin s Medveděvem pravomoci ve sféře vojenské a technické spolupráce skutečně rozdělí.

„Není vyloučeno, že k rozdělení dojde i na úrovni jednotlivých zemí," vysvětlil tento úředník, jehož jméno list neuvedl. „Prezident si vezme na starosti určitý počet států a premiér zajistí zbytek."

Při tomto rozparcelování planety budou podle ruského listu hrát nepochybně roli kontakty, které si Vladimír Putin ve světě vytvořil. Například jednání o zbrojních dodávkách do Venezuely, Libye či Alžírska zřejmě povede on vzhledem k tomu, že s nimi uzavíral v době svého prezidentského působení velké kontrakty.

Dmitrij Medveděv zase podle Kommersantu patrně do své gesce získá Indii a Čínu coby dva klíčové odběratele jakož i nové země, které ještě s Moskvou v oblasti nákupu vojenského materiálu a techniky nespolupracují.

Při Medveděvově první zahraniční cestě v roli prezidenta, která vedla do Pekingu, se podle ruského listu hovořilo i o nákupu zbraní. A zdá se, že čínská vláda je po dvouletém váhání připravena podepsat kontrakt na dodávku několika desítek Iljušinů.

Čtěte také: První cesta nového prezidenta Medveděva? Do Číny 

Rozdělení „prostoru zodpovědnosti" mezi Medveděva a Putina může podle expertů, s nimiž Kommersant o věci mluvil, umožnit například i to, že Rusové budou své zbraně nabízet i znesvářeným stranám v témže konfliktu.

Zástupce Rosoboronexportu ukazuje rodinné stříbro, respektive železo
Zástupce Rosoboronexportu ukazuje rodinné stříbro, respektive železo | Foto: Reuters

„Zeměpisné zvláštnosti vždy existovaly a Rusko například dodávalo zbraně oběma táborům v konfliktu Etiopie s Eritreou," cituje list Ruslana Puchova, ředitele nezávislého moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií.

„Dodávky se uskutečňovaly prostřednictvím dvou různých státních agentur. Nyní už existuje jen jedna - Rosoboronexport, a tak by přerozdělení trhů mohlo tento problém vyřešit," dodal Puchov.

Vedle Medveděva a Putina v Komisi pro vojenskou a technickou spolupráci Ruska se zahraničním zasedá šéf úřadu ruského prezidenta, ministři obrany, obchodu a průmyslu a šéfové ruských tajných služeb.

 

Právě se děje

Další zprávy