EU se potýká s krizí bydlení. Přemrštěné ceny jsou problém pro 80 milionů Evropanů

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 7. 2021 20:39
Evropa čelí krizi dostupného bydlení. Až 82 milionů Evropanů se potýká s vysokými cenami za bydlení, nebo jim dokonce hrozí, že o ně přijdou. Nejhorší je situace ve velkých městech, jako jsou Paříž, Varšava, Athény nebo Praha.
Videografika: Evropa se potýká s krizí bydlení. | Video: Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová

Do problémů se dostávají nejčastěji lidé s nižšími nebo středními příjmy, samoživitelé a velké nebo mladé rodiny. Mnozí z nich nevydělávají dostatek, aby pokryli rostoucí ceny nemovitostí i nájmů, zároveň ale vydělávají příliš mnoho na to, aby si mohli zažádat o sociální bydlení, uvedl letos na začátku roku Evropský parlament. Mezi lety 2010 a 2018 dával podle dat Bruselu každý desátý Evropan za bydlení minimálně 40 procent svého platu.

Situaci dále zhoršuje pandemie. Podle webu EU Observer se v Česku každý čtvrtý nájemce obává, že bude muset v následujícím roce svůj domov opustit.

Europoslanci letos navrhli, aby se důstojné bydlení stalo jedním ze základních lidských práv. "Přístup k vhodnému a dostupnému bydlení je základní právo, které je garantované Evropskou unií. Od Paříže po Varšavu, od Dublinu po Athény stoupá množství lidí, kteří čelí rostoucím cenám za bydlení," uvedla europoslankyně Kim van Sparrentaková.

O řešení situace se pokoušejí i jednotlivá města. Například Praha přišla s návrhem pronajímání bytů dříve určených ke krátkodobým nájmům, aby tím zvýšila svůj bytový fond vhodný pro sociální bydlení. Konkrétní kroky plánuje i Barcelona, která chce zabrat prázdné byty, Amsterdam zakázal prázdninové byty v centru města, Berlín zase zkusil zastropovat nájemné a zarazit krátkodobé pronájmy, uvádí deník New York Times

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy