Měsíc cestování po Evropě zdarma. EU nadělí jízdenku k 18. narozeninám, hlásit se lze v červnu

on Zahraničí on, Zahraničí
4. 5. 2018 11:40
Letos může prozkoumat jiné státy 20 až 30 tisíc osmnáctiletých, později by se rozpočet projektu měl výrazně zvýšit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Brusel - Mladí lidé jsou tradičně tou věkovou skupinou, která má k Evropské unii nejvstřícnější vztah.  Vedle osob v předdůchodovém věku jsou na druhé straně nejvíce ohroženi turbulencemi na pracovním trhu a finančními krizemi, jako byla ta z let 2007-2008.

EU přichází z tohoto důvodu pravidelně s iniciativami, jak usnadnit mladým lidem přístup ke vzdělání a první kroky v profesním životě.

Ke všeobecnému vzdělávání a rozšiřování obzorů přispívá, jak známo, také cestování a Brusel se proto rozhodl, že nabídne alespoň části mladých lidí jízdenku zdarma k jejich osmnáctinám.

V první části projektu bude moci dvacet až třicet tisíc mladých Evropanů, kteří k 1. červenci splní podmínku osmnácti let věku, cestovat po dobu až třiceti dní do čtyř různých zemí EU se síťovou jízdenkou InterRail, plně hrazenou z pokladny Evropské unie. Ta na pilotní fázi vyčlenila 12 milionů eur (přes 300 milionů korun). 

Podpora evropské identity

Nápad rozdat síťové jízdenky mladým Evropanům se zrodil na Evropském setkání mládeže před dvěma lety organizovaném parlamentem v Bruselu a okamžitě jej podpořili europoslanci. Projekt by měl pokračovat i v dalších letech pod heslem "Poznávej EU".

Objev EU

Podání žádosti

 • Přihlášky lze podat od 12. do 26. června 2018.
 • Výběr porotou Evropské komise začne den po odeslání poslední žádosti.
 • Výherci budou oznámeni na začátku července.

Pravidla pro rok 2018

 • Žadateli musí být osmnáct let před 1. červencem 2018.
 • Musí být občanem jednoho z 28 států Evropské unie.
 • Může se přihlásit buď sám, nebo jako skupina až o pěti lidech.

Cestování

 • Začíná se v jednom ze státu evropské osmadvacítky.
 • Cestuje se mezi červencem a září 2018.
 • Výherce může cestovat maximálně 30 dní, minimálně den.
 • Musí minimálně jednou překročit hranice, maximálně však čtyřikrát.

Požadavky

 • Motivace navštívit alespoň jedno místo evropského kulturního dědictví.
 • Žadatel musí vyplnit kvíz o Evropské unii.
 • Chuť stát se velvyslancem v programu DiscoverEU - tj. o své cestě informovat na sociálních sítích či připravit fotky pro výstavu DiscoverEU v Evropském parlamentu.

Někteří členové Evropského parlamentu jej chtějí ještě výrazněji rozšířit.

"Je otázkou, zda bychom neměli tento dárek k osmnáctinám nabídnout všem mladým lidem v EU, aby poznali, co to znamená být Evropanem," uvedl německý lidovec Manfred Weber.

V první fázi projektu bude moci 15 000 mladých lidí procestovat Evropu zdarma již toto léto od července do září. Zájemci se mohou o jízdenky přihlásit on-line od 12. do 26. června 2018.

Podmínkou je vedle již uvedených 18 let věk také občanství v některé z členských zemí EU. Ze zájemců pak vybere ty šťastné zvláštní porota.

Akce je zaměřena zejména na cestování vlaky, ve zvláštních případech je však možné použít i další druhy přepravy - např. u zdravotně postižených mladých lidí nebo v oblastech, kde je přístup k vlakové dopravě nějaký způsob omezen.

Europoslanci věří, že akce umožní mladým lidem dozvědět se více o Evropě, podpoří evropskou identitu a posílí společné evropské hodnoty.

"Investujme do mladých lidí, investujme do rozvoje evropského občanství pomocí cestování po Evropě a poznávání našeho kontinentu," zdůraznil italský sociální demokrat Luigi Morgano.

Milion osmnáctiletých

Mezinárodní vlaková jízdenka InterRail s dvojnásobnou dobou platnosti, určená především mladým lidem do 26 let, již dnes umožňuje mladým lidem cestovat za zvýhodněných podmínek po celé Evropě. Za 283 eur (7200 Kč) mohou kupříkladu mladí lidé cestovat mezi třiceti evropskými zeměmi po 15 dní v kuse.

Více než pětisetmilionová Evropská unie rychle stárne a mladí lidé ve věku do devětadvaceti let dnes tvoří jen třetinu její populace a tento trend přetrvá nejméně do poloviny tohoto století. Česko je v tomto ohledu blízko unijního průměru.

Osmnáctiletých je v EU přitom přibližně jeden milion. Průměrné stáří unijní populace je přitom 42,6 roku.

Nejvíce mladých lidí a dětí je v Irsku, nejméně v Německu (21,9, respektive 13,2 procenta u věkové kategorie 0-14 let).

Od roku 2005 žije v EU více osob starších 65 let než je právě těch z nejmladší věkové kategorie.

Iniciativa české vlády

Svůj vlastní program pro podporu cestování vlaky a autobusy chystá i česká vláda. Kabinet hnutí ANO v demisi koncem března rozhodl, že poskytne slevu ve výši 75 procent na jízdné pro studenty do 26 let (a také pro cestující starší 65 let). Původně vláda v programovém prohlášení slibovala jízdné dokonce zcela zdarma.

Český státní rozpočet vyjde tato sleva na 5,83 miliardy korun ročně. Slevy na jízdném kritizovali vedle opozičních stran i samotní studenti. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované.

Další kritici českého projektu se obávají snížení kvality cestování vlakem, která se v posledních letech díky mohutným investicím zvyšuje. Hrozí také přeplnění vozů a přetížení některých tratí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 44 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy