Měsíc cestování po Evropě zdarma. EU nadělí jízdenku k 18. narozeninám, hlásit se lze v červnu

on Zahraničí on, Zahraničí
4. 5. 2018 11:40
Letos může prozkoumat jiné státy 20 až 30 tisíc osmnáctiletých, později by se rozpočet projektu měl výrazně zvýšit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Brusel - Mladí lidé jsou tradičně tou věkovou skupinou, která má k Evropské unii nejvstřícnější vztah.  Vedle osob v předdůchodovém věku jsou na druhé straně nejvíce ohroženi turbulencemi na pracovním trhu a finančními krizemi, jako byla ta z let 2007-2008.

EU přichází z tohoto důvodu pravidelně s iniciativami, jak usnadnit mladým lidem přístup ke vzdělání a první kroky v profesním životě.

Ke všeobecnému vzdělávání a rozšiřování obzorů přispívá, jak známo, také cestování a Brusel se proto rozhodl, že nabídne alespoň části mladých lidí jízdenku zdarma k jejich osmnáctinám.

V první části projektu bude moci dvacet až třicet tisíc mladých Evropanů, kteří k 1. červenci splní podmínku osmnácti let věku, cestovat po dobu až třiceti dní do čtyř různých zemí EU se síťovou jízdenkou InterRail, plně hrazenou z pokladny Evropské unie. Ta na pilotní fázi vyčlenila 12 milionů eur (přes 300 milionů korun). 

Podpora evropské identity

Nápad rozdat síťové jízdenky mladým Evropanům se zrodil na Evropském setkání mládeže před dvěma lety organizovaném parlamentem v Bruselu a okamžitě jej podpořili europoslanci. Projekt by měl pokračovat i v dalších letech pod heslem "Poznávej EU".

Objev EU

Podání žádosti

 • Přihlášky lze podat od 12. do 26. června 2018.
 • Výběr porotou Evropské komise začne den po odeslání poslední žádosti.
 • Výherci budou oznámeni na začátku července.

Pravidla pro rok 2018

 • Žadateli musí být osmnáct let před 1. červencem 2018.
 • Musí být občanem jednoho z 28 států Evropské unie.
 • Může se přihlásit buď sám, nebo jako skupina až o pěti lidech.

Cestování

 • Začíná se v jednom ze státu evropské osmadvacítky.
 • Cestuje se mezi červencem a září 2018.
 • Výherce může cestovat maximálně 30 dní, minimálně den.
 • Musí minimálně jednou překročit hranice, maximálně však čtyřikrát.

Požadavky

 • Motivace navštívit alespoň jedno místo evropského kulturního dědictví.
 • Žadatel musí vyplnit kvíz o Evropské unii.
 • Chuť stát se velvyslancem v programu DiscoverEU - tj. o své cestě informovat na sociálních sítích či připravit fotky pro výstavu DiscoverEU v Evropském parlamentu.

Někteří členové Evropského parlamentu jej chtějí ještě výrazněji rozšířit.

"Je otázkou, zda bychom neměli tento dárek k osmnáctinám nabídnout všem mladým lidem v EU, aby poznali, co to znamená být Evropanem," uvedl německý lidovec Manfred Weber.

V první fázi projektu bude moci 15 000 mladých lidí procestovat Evropu zdarma již toto léto od července do září. Zájemci se mohou o jízdenky přihlásit on-line od 12. do 26. června 2018.

Podmínkou je vedle již uvedených 18 let věk také občanství v některé z členských zemí EU. Ze zájemců pak vybere ty šťastné zvláštní porota.

Akce je zaměřena zejména na cestování vlaky, ve zvláštních případech je však možné použít i další druhy přepravy - např. u zdravotně postižených mladých lidí nebo v oblastech, kde je přístup k vlakové dopravě nějaký způsob omezen.

Europoslanci věří, že akce umožní mladým lidem dozvědět se více o Evropě, podpoří evropskou identitu a posílí společné evropské hodnoty.

"Investujme do mladých lidí, investujme do rozvoje evropského občanství pomocí cestování po Evropě a poznávání našeho kontinentu," zdůraznil italský sociální demokrat Luigi Morgano.

Milion osmnáctiletých

Mezinárodní vlaková jízdenka InterRail s dvojnásobnou dobou platnosti, určená především mladým lidem do 26 let, již dnes umožňuje mladým lidem cestovat za zvýhodněných podmínek po celé Evropě. Za 283 eur (7200 Kč) mohou kupříkladu mladí lidé cestovat mezi třiceti evropskými zeměmi po 15 dní v kuse.

Více než pětisetmilionová Evropská unie rychle stárne a mladí lidé ve věku do devětadvaceti let dnes tvoří jen třetinu její populace a tento trend přetrvá nejméně do poloviny tohoto století. Česko je v tomto ohledu blízko unijního průměru.

Osmnáctiletých je v EU přitom přibližně jeden milion. Průměrné stáří unijní populace je přitom 42,6 roku.

Nejvíce mladých lidí a dětí je v Irsku, nejméně v Německu (21,9, respektive 13,2 procenta u věkové kategorie 0-14 let).

Od roku 2005 žije v EU více osob starších 65 let než je právě těch z nejmladší věkové kategorie.

Iniciativa české vlády

Svůj vlastní program pro podporu cestování vlaky a autobusy chystá i česká vláda. Kabinet hnutí ANO v demisi koncem března rozhodl, že poskytne slevu ve výši 75 procent na jízdné pro studenty do 26 let (a také pro cestující starší 65 let). Původně vláda v programovém prohlášení slibovala jízdné dokonce zcela zdarma.

Český státní rozpočet vyjde tato sleva na 5,83 miliardy korun ročně. Slevy na jízdném kritizovali vedle opozičních stran i samotní studenti. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované.

Další kritici českého projektu se obávají snížení kvality cestování vlakem, která se v posledních letech díky mohutným investicím zvyšuje. Hrozí také přeplnění vozů a přetížení některých tratí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy