Estonsko přijme euro, pětina lidí je ale bez práce

Zahraničí Zahraničí
14. 5. 2010 9:30
Nezaměstnanost je v EU třetí nejvyšší po Lotyšsku a Španělsku
Foto: snb.sk

Tallinn - Estonsko tento týden Evropská komise schválila jako kandidáta pro přijetí eura. Malá pobaltská republika na rozdíl od Česka či Maďarska splňuje kritéria na vstup do eurozóny, a stane se tak patrně 1. ledna příštího roku jejím sedmnáctým členem.

Estoncům se ale nedaří zastavit růst nezaměstnanosti. Podle dnes zveřejněných čísel je v zemi bez práce už 19,8 procent lidí. Celkem 137 tisíc osob.

Zaměstnání tak má 554 tisíc lidí (Estonsko má jen 1,5 milionu obyvatel).

Míra nezaměstnanosti je tak v Estonsku třetí nejvyšší v EU po Španělsku, kde je bez práce také zhruba 20 procent lidí, a další pobaltské republice Lotyšsku (22 procent).

Průměr v Evropské unii je přitom kolem deseti procent.

Podle Estonského úřadu práce je obzvláště kritická situace mezi mladými lidmi do čtyřiadvaceti let, a prudce se zvýšil také počet dětí, jejichž oba rodiče jsou bez práce.

Foto: Aktuálně.cz

Citelný je úbytek pracovních míst ve stavebnictví a Estonci odcházejí do Finska, kde se pokoušejí uchytit na pracovním trhu.
Podle estonských médií nepocítilo v zemi krizi jako jediné odvětví rybářství.

Země nicméně splnila kritéria pro přijetí eura. Rozpočtový deficit loni činil 1,7 procenta hrubého domácího produktu, předpověď na letošek zní 2,2 procenta. Limit, stanovený v EU, jsou tři procenta, ovšem Řecko přiznalo za loňský rok deficit přes 12 procent.

"Myslím, že nepotřebujeme nikoho přesvědčovat o tom, že nejsme Řecko. Přes všechny problémy, které eurozóna nyní má, se chceme stát jejím členem 1. ledna příštího roku," prohlásil estonský premiér Andres Ansip.

Zatímco Česko, Polsko a Maďarsko odložily stanovení termínu pro přijetí eura, Estonsko už je pevně rozhodnuto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy