Volby v Istanbulu dál platí, Erdoganova strana neuspěla v hlavním bodě stížnosti

ČTK ČTK
23. 4. 2019 19:19
Ve sporu o výsledek místních voleb v Istanbulu v úterý turecká ústřední volební komise YSK v klíčovém bodě rozhodla ve prospěch opozice. Nepřiklonila se k argumentu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), podle nějž část voličů neměla oprávnění hlasovat. O tom, zda volby označí za neplatné, ale dosud komise nerozhodla, informovala turecká vládní tisková agentura Anadolu.
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

YSK zamítla část stížnosti strany AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podle níž občané propuštění ze státní správy po nezdařeném puči v roce 2016 měli přijít o hlasovací právo. Dohromady se jedná téměř o 15 000 voličů.

Ve věci anulování a opakování voleb, které AKP napadla kvůli údajným pochybením a machinacím s hlasovacími lístky, nejvyšší volební arbitr dosud nerozhodl. V úterý pouze uvedl, že nechá přezkoumat status přes 40 000 voličů, kteří podle AKP hlasovali neoprávněně - byli již po smrti, neměli právo volit či vhodili lístek do urny vícekrát.

Volební klání v největším tureckém městě s více než 15 miliony obyvateli vyhrála poslední březnovou neděli rozdílem 13 000 hlasů opoziční Lidová republikánská strana (CHP). AKP výsledek napadla a žádá opakování hlasování. Na popud vládnoucí strany se již přepočítávaly lístky odevzdané v některých okrscích a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

YSK minulý týden rozhodla, že starostou Istanbulu se stal kandidát CHP Ekrem Imamoglu. Ten se minulou středu oficiálně ujal úřadu, čímž ukončil 25letou vládu AKP a její islamistické předchůdkyně v tomto městě.

Vládní AKP sice v místních volbách celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle všeho i v Istanbulu. Kromě Istanbulu napadla AKP výsledky voleb také v Ankaře, kde už ale volební komise přiznala vítězství opozičnímu kandidátovi.

Erdogan otevřel v Istanbulu největší letiště na světě, stálo téměř 300 miliard korun

Erdogan otevřel v Istanbulu největší letiště na světě, stálo téměř 300 miliard korun | Video:
 

Právě se děje

před 7 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy