Ekologický bojovník Gore nebude v Obamově vládě

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2008 8:26
Obama i Gore chtějí, aby Amerika "zezelenala"
Al Gore s Barackem Obamou.
Al Gore s Barackem Obamou. | Foto: Reuters

Chicago - Dnešní schůzka nově zvoleného amerického prezidenta se těší mimořádnému zájmu.

V Chicagu se sejde s Alem Gorem, který na rozdíl od Obamy v prezidentských volbách neuspěl a před osmi lety těsně prohrál s Georgem Bushem.

Bývalý viceprezident Gore je velkým bojovníkem za snížení emisí skleníkových plynů, za což loni obdržel Nobelovu cenu míru.

Rozhovor politiků se má točit kolem životního prostředí, úspor energie a zároveň vytváření nových pracovních míst. Je však nepravděpodobné, že by se Gore stal členem rodící se Obamovy administrativy.

Poradce s velkým vlivem

Představitelé Demokratické strany tvrdí, že nový prezident nehodlá Goreovi učinit takovou nabídku, přestože si jej velmi považuje a chtěl by využívat jeho služeb jakožto poradce.

Sám Gore prý nemá zájem o vládní funkci zájem.

Foto: Reuters

Jeho názory na otázky klimatu iritují odpůrce teze o lidském podílu na globálním oteplování. Mezi kritiky bývalého viceprezidenta patří například Václav Klaus.

Goreův film Nepříjemná pravda vyvolal velkou polemiku mezi stoupenci a kritiky jeho názorů.

Někteří demokraté jej přemlouvali, aby letos znovu kandidoval na prezidenta. To ale odmítl a podpořil Obamu.

Jelikož úspora energií a boj s oteplováním budou patřit k prioritám Obamova prezidentství, Gore zřejmě bude mít na americkou politiku příštích let velký vliv.

"Nespálí tolik paliva letem do Chicaga jen kvůli tomu, aby se nezávazně bavili," řekl televizi CNN jeho spolupracovník.

Vysoké účty za elektřinu

Obama už prozradil něco ze svých ekologický plánů. Chce, aby veškeré úřady a státní instituce zacházely úsporněji s energií.

"Naše vláda v současnosti platí za elektřinu a energii nejvyšší účty na světě," řekl. Je pro instalaci úsporných žárovek a modernějšího, efektivnějšího topení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy