Egypt má silného vůdce. Smrt Sadata je ale varováním

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2014 16:03
Končí hlasování o nové ústavě, ale vlastně jde o předkolo prezidentských voleb.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí. | Foto: Reuters

Káhira - Egypťané hlasují o nové ústavě, ale v ulicích Káhiry a dalších měst to vypadá, jako kdyby šlo o první kolo prezidentských voleb.

Plakáty a fotografie generála Abdala Fattáha Sísího - vůdce armády a červencového převratu proti vládě Muslimského bratrstva - visí ve výlohách obchodů a kaváren, na zdech domů, na sklech automobilů anebo s nimi mávají ruce generálových nadšených stoupenců.

Nová ústava otevírá cestu k prezidentským volbám, v nichž se Sísí téměř jistě chystá kandidovat a vyhrát.

Téměř tři roky po svržení Husního Mubaraka touží většina Egypťanů po klidu, jistotách a ukončení období revolučního chaosu. A Sísí je tím mužem, který to nabízí.

Egyptská burza se v očekávání schválení ústavy a následného zvolení Sísího v pondělí dostala na nejvyšší úroveň od ledna 2011. Tedy od závěru Mubarakovy éry.

Svržení prezidenta Muhammada Mursího, krvavé rozehnání protestů jeho stoupenců a vyloučení Muslimského bratrstva z politiky Egypťany rozdělilo, ale většina stojí za armádou.

V posledních měsících přitom přechodná vláda kontrolovaná vojáky pozavírala řadu demokratických aktivistů, zakázala pouliční demonstrace a obnovila cenzuru médií.

Velká část Egypťanů chce hlavně zlepšit sociální situaci a neopakovat to, co provázelo skoro roční vládu Muslimského bratrstva. Tedy strmý hospodářský propad, nedostatek zboží v obchodech, nekonečné fronty u benzinových pump.

I mnozí z těch, kteří Muslimské bratrstvo a Mursího v roce 2012 volili, na ně teď nadávají.

"Lidé chtějí jen Sísího, nemají moc představu, co je ústava. Je to, jako když máte rádi rodiče a splníte všechno, co říkají. Tady lidé nejsou moc připraveni na politiku, referenda, ústavu a tak. Hlavně už chtějí klid," řekl Aktuálně.cz Egypťan Mahmúd Helál, který vystudoval na káhirské univerzitě bohemistiku.

Podle něj panuje v egyptské metropoli veselá nálada a naděje, že se věci zlepší.

Základní potraviny, jako je chleba, samozřejmě zůstanou dotované. Každý, kdo se v Egyptě pokusí toto změnit, narazí.

Sísí a nejvyšší armádní velení se přitom mohou spoléhat na štědré zahraniční dárce, kteří jim pomáhají překonat nejhorší hospodářské těžkosti. Peníze do Egypta jdou ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu.

Nově se také Káhira sbližuje s Ruskem, zatímco vztahy s USA se zhoršily a Američané dali najevo přání, aby novým prezidentem nebyl voják. Sísí pak v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem podle zdrojů z Pentagonu prohlásil, že nikdo nemá právo vměšovat se do vnitřních věcí Egypta.

Tedy přeloženo z diplomatického jazyka: Přestaňte mi bránit v tom, abych byl prezidentem.

Sesazený Mursí čeká ve vazbě na soud, je obviněn kromě jiného ze špionáže a spiknutí. Možná se tak stane raritou: Člověkem odsouzeným za špionáž v době, kdy byl hlavou státu.

Příznivci Muslimského bratrstva nepřestávají protestovat, v pondělí v první den referenda zemřelo na několika místech Egypta při střetech s vojáky a policisty dalších jedenáct lidí.

Šanci na návrat k moci, nebo dokonce na účast ve volbách má ale Muslimské bratrstvo minimální. Nová ústava výslovně zakazuje náboženské strany. Jde o článek přesně namířený proti bratrstvu.

Otázkou, na niž zatím není jednoznačná odpověď, je, zda to část hnutí nepřiměje k přechodu na terorismus a ozbrojené útoky proti moci. Oficiálně jeho nejvyšší představitelé zavrhli násilí, ale téměř všichni jsou nyní ve vězení.

Egypt už měl jednoho prezidenta a generála, kterého připravili islamisté o život. V roce 1981 zemřel při vojenské přehlídce po zasažení kulkou Anvar Sadat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy