Egypt má silného vůdce. Smrt Sadata je ale varováním

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2014 16:03
Končí hlasování o nové ústavě, ale vlastně jde o předkolo prezidentských voleb.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí. | Foto: Reuters

Káhira - Egypťané hlasují o nové ústavě, ale v ulicích Káhiry a dalších měst to vypadá, jako kdyby šlo o první kolo prezidentských voleb.

Plakáty a fotografie generála Abdala Fattáha Sísího - vůdce armády a červencového převratu proti vládě Muslimského bratrstva - visí ve výlohách obchodů a kaváren, na zdech domů, na sklech automobilů anebo s nimi mávají ruce generálových nadšených stoupenců.

Nová ústava otevírá cestu k prezidentským volbám, v nichž se Sísí téměř jistě chystá kandidovat a vyhrát.

Téměř tři roky po svržení Husního Mubaraka touží většina Egypťanů po klidu, jistotách a ukončení období revolučního chaosu. A Sísí je tím mužem, který to nabízí.

Egyptská burza se v očekávání schválení ústavy a následného zvolení Sísího v pondělí dostala na nejvyšší úroveň od ledna 2011. Tedy od závěru Mubarakovy éry.

Svržení prezidenta Muhammada Mursího, krvavé rozehnání protestů jeho stoupenců a vyloučení Muslimského bratrstva z politiky Egypťany rozdělilo, ale většina stojí za armádou.

V posledních měsících přitom přechodná vláda kontrolovaná vojáky pozavírala řadu demokratických aktivistů, zakázala pouliční demonstrace a obnovila cenzuru médií.

Velká část Egypťanů chce hlavně zlepšit sociální situaci a neopakovat to, co provázelo skoro roční vládu Muslimského bratrstva. Tedy strmý hospodářský propad, nedostatek zboží v obchodech, nekonečné fronty u benzinových pump.

I mnozí z těch, kteří Muslimské bratrstvo a Mursího v roce 2012 volili, na ně teď nadávají.

"Lidé chtějí jen Sísího, nemají moc představu, co je ústava. Je to, jako když máte rádi rodiče a splníte všechno, co říkají. Tady lidé nejsou moc připraveni na politiku, referenda, ústavu a tak. Hlavně už chtějí klid," řekl Aktuálně.cz Egypťan Mahmúd Helál, který vystudoval na káhirské univerzitě bohemistiku.

Podle něj panuje v egyptské metropoli veselá nálada a naděje, že se věci zlepší.

Základní potraviny, jako je chleba, samozřejmě zůstanou dotované. Každý, kdo se v Egyptě pokusí toto změnit, narazí.

Sísí a nejvyšší armádní velení se přitom mohou spoléhat na štědré zahraniční dárce, kteří jim pomáhají překonat nejhorší hospodářské těžkosti. Peníze do Egypta jdou ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu.

Nově se také Káhira sbližuje s Ruskem, zatímco vztahy s USA se zhoršily a Američané dali najevo přání, aby novým prezidentem nebyl voják. Sísí pak v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem podle zdrojů z Pentagonu prohlásil, že nikdo nemá právo vměšovat se do vnitřních věcí Egypta.

Tedy přeloženo z diplomatického jazyka: Přestaňte mi bránit v tom, abych byl prezidentem.

Sesazený Mursí čeká ve vazbě na soud, je obviněn kromě jiného ze špionáže a spiknutí. Možná se tak stane raritou: Člověkem odsouzeným za špionáž v době, kdy byl hlavou státu.

Příznivci Muslimského bratrstva nepřestávají protestovat, v pondělí v první den referenda zemřelo na několika místech Egypta při střetech s vojáky a policisty dalších jedenáct lidí.

Šanci na návrat k moci, nebo dokonce na účast ve volbách má ale Muslimské bratrstvo minimální. Nová ústava výslovně zakazuje náboženské strany. Jde o článek přesně namířený proti bratrstvu.

Otázkou, na niž zatím není jednoznačná odpověď, je, zda to část hnutí nepřiměje k přechodu na terorismus a ozbrojené útoky proti moci. Oficiálně jeho nejvyšší představitelé zavrhli násilí, ale téměř všichni jsou nyní ve vězení.

Egypt už měl jednoho prezidenta a generála, kterého připravili islamisté o život. V roce 1981 zemřel při vojenské přehlídce po zasažení kulkou Anvar Sadat.

 

Právě se děje

Další zprávy