Egypt má silného vůdce. Smrt Sadata je ale varováním

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2014 16:03
Končí hlasování o nové ústavě, ale vlastně jde o předkolo prezidentských voleb.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí.
Ať žije nová ústava, ale hlavně Sísí. | Foto: Reuters

Káhira - Egypťané hlasují o nové ústavě, ale v ulicích Káhiry a dalších měst to vypadá, jako kdyby šlo o první kolo prezidentských voleb.

Plakáty a fotografie generála Abdala Fattáha Sísího - vůdce armády a červencového převratu proti vládě Muslimského bratrstva - visí ve výlohách obchodů a kaváren, na zdech domů, na sklech automobilů anebo s nimi mávají ruce generálových nadšených stoupenců.

Nová ústava otevírá cestu k prezidentským volbám, v nichž se Sísí téměř jistě chystá kandidovat a vyhrát.

Téměř tři roky po svržení Husního Mubaraka touží většina Egypťanů po klidu, jistotách a ukončení období revolučního chaosu. A Sísí je tím mužem, který to nabízí.

Egyptská burza se v očekávání schválení ústavy a následného zvolení Sísího v pondělí dostala na nejvyšší úroveň od ledna 2011. Tedy od závěru Mubarakovy éry.

Svržení prezidenta Muhammada Mursího, krvavé rozehnání protestů jeho stoupenců a vyloučení Muslimského bratrstva z politiky Egypťany rozdělilo, ale většina stojí za armádou.

V posledních měsících přitom přechodná vláda kontrolovaná vojáky pozavírala řadu demokratických aktivistů, zakázala pouliční demonstrace a obnovila cenzuru médií.

Velká část Egypťanů chce hlavně zlepšit sociální situaci a neopakovat to, co provázelo skoro roční vládu Muslimského bratrstva. Tedy strmý hospodářský propad, nedostatek zboží v obchodech, nekonečné fronty u benzinových pump.

I mnozí z těch, kteří Muslimské bratrstvo a Mursího v roce 2012 volili, na ně teď nadávají.

"Lidé chtějí jen Sísího, nemají moc představu, co je ústava. Je to, jako když máte rádi rodiče a splníte všechno, co říkají. Tady lidé nejsou moc připraveni na politiku, referenda, ústavu a tak. Hlavně už chtějí klid," řekl Aktuálně.cz Egypťan Mahmúd Helál, který vystudoval na káhirské univerzitě bohemistiku.

Podle něj panuje v egyptské metropoli veselá nálada a naděje, že se věci zlepší.

Základní potraviny, jako je chleba, samozřejmě zůstanou dotované. Každý, kdo se v Egyptě pokusí toto změnit, narazí.

Sísí a nejvyšší armádní velení se přitom mohou spoléhat na štědré zahraniční dárce, kteří jim pomáhají překonat nejhorší hospodářské těžkosti. Peníze do Egypta jdou ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu.

Nově se také Káhira sbližuje s Ruskem, zatímco vztahy s USA se zhoršily a Američané dali najevo přání, aby novým prezidentem nebyl voják. Sísí pak v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem podle zdrojů z Pentagonu prohlásil, že nikdo nemá právo vměšovat se do vnitřních věcí Egypta.

Tedy přeloženo z diplomatického jazyka: Přestaňte mi bránit v tom, abych byl prezidentem.

Sesazený Mursí čeká ve vazbě na soud, je obviněn kromě jiného ze špionáže a spiknutí. Možná se tak stane raritou: Člověkem odsouzeným za špionáž v době, kdy byl hlavou státu.

Příznivci Muslimského bratrstva nepřestávají protestovat, v pondělí v první den referenda zemřelo na několika místech Egypta při střetech s vojáky a policisty dalších jedenáct lidí.

Šanci na návrat k moci, nebo dokonce na účast ve volbách má ale Muslimské bratrstvo minimální. Nová ústava výslovně zakazuje náboženské strany. Jde o článek přesně namířený proti bratrstvu.

Otázkou, na niž zatím není jednoznačná odpověď, je, zda to část hnutí nepřiměje k přechodu na terorismus a ozbrojené útoky proti moci. Oficiálně jeho nejvyšší představitelé zavrhli násilí, ale téměř všichni jsou nyní ve vězení.

Egypt už měl jednoho prezidenta a generála, kterého připravili islamisté o život. V roce 1981 zemřel při vojenské přehlídce po zasažení kulkou Anvar Sadat.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy