Dunaji hrozí kolaps, varují hydrologové

Lenka Málková
22. 3. 2007 0:00
Frankfurt - Dunaj se objevil na seznamu deseti nejohroženějších řek světa. Ještě kritičtější je stav asijských veletoků.
Foto: Water in law

Světový fond na ochranu přírody (WWF) zveřejnil k dnešnímu Světovému dni vody seznam deseti nejohroženějších řek světa.

"Řeky jsou hlavními dodavateli vody na Zemi. Deset jmenovaných má za jiné upozornit na globální vodní krizi, která se rýsuje už několik let," řekl expert WWF na sladkovodní zdroje Martin Geiger.

Kdo chce krotit řeky?

Protesty proti kanálu

Fakta o DUNAJI:

  • Druhá největší řeka v Evropě
  • Je dlouhá 2840 km, velikost povodí je 817 000 km² 
  • Pramení v Černém lese na jihozápadě Německa ve výšce 1154 m. n. m.
  • Protéká deseti zeměmi: Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Bulharskem, Moldavskem a Ukrajinou
  • Prochází také čtyřmi hlavními městy: Vídní, Bratislavou, Budapeští a Bělehradem
  • Delta se dělí do tří hlavních ramen: Chilia, Sulina a Sfantul Gheorghe

K hlavním problémům současného katastrofálního stavu světových toků patří pokračující znečištění, úbytek vody a klimatické změny. A samozřejmě také výstavba přehrad a úpravy toků pro říční dopravu.

Z živého Dunaje kanál

Kromě pěti asijských veletoků na seznamu figuruje také druhá nejdelší evropská řeka Dunaj.

Za největší problém starého kontinentu označil Světový fond výstavbu hrází, která od počátku 19. století zničila zhruba 80 procent lužních oblastí kolem Dunaje.

Nenávratně poškozena zásahy člověka je také většina samotného toku.

Výstavba dalších kanálů na Dunaji přitom neohrožuje jen přírodu, ale také zásobování milionů lidí v regionu pitnou vodou a rybami.

"Kvůli národním programům a plánům EU hrozí, že se z živého Dunaje stane kanál pro lodní dopravu," upozornil zástupce WWF Andreas Beckmann.

Indické veletoky vysychají

Mezi řeky nejvíce narušené lidskými zásahy patří kromě Dunaje pětice asijských veletoků - Jang-c'-ťiang, Ganga, Indus, Mekong a Salwin.

V Himalájích se zmenšuje ledovec Gangotri, který zásobuje vodou posvátnou indickou Gangu. Ta nyní vysychá...
V Himalájích se zmenšuje ledovec Gangotri, který zásobuje vodou posvátnou indickou Gangu. Ta nyní vysychá... | Foto: Reuters

"S rostoucím znečištěním se řeky Ganga a Indus stávají hazardem pro zdraví a ekonomickým problémem pro místní lidi," řekl indický člen WWF Divyabhanusinh Chavda.

Gangu a Indus, v jejichž okolí žije téměř miliarda obyvatel Země, přitom ohrožují rozdílné faktory.

Zatímco šedesát procent vody z Gangy je odváděno mimo koryto kvůli zavlažování a řece hrozí vysychání, pro Indus jsou největším problémem klimatické změny.

Kolem 80 procent vody v jeho toku totiž přichází z himalájských ledovců. Není proto divu, že jejich pokračující tání přidělává vědcům vrásky na čele.

Číně hrozí znečištění

Řece Jang-c-ťiang nedostatek vody nehrozí.

Čínské veletoky se znečišťují. Ubývá ryb.
Čínské veletoky se znečišťují. Ubývá ryb. | Foto: Reuters

Jen v minulém století tady voda zahubila více než čtvrt milionu lidí. Vláda v Pekingu se proto rozhodla řeku přehradit a vytvořila gigantickou přehradu -Tři soutěsky.

Vědce tak nyní děsí především čistota vody v řece, která je rok od roku horší. Ubývá ryb a ohrožena je podle ochranářů například populace vzácného delfína bílého.

"Doufáme, že naše zpráva vyprovokuje lidi a spustí alarm. Představitelé si tak snad uvědomí, že je třeba konat nyní, nikoliv čekat," dodal ředitel indické pobočky WWF Ravi Singh.

Foto: Aktuálně.cz

Přibývá nových druhů

V Latinské Americe patří mezi nejohroženějsí La Plata a Rio Grande, v Africe Nil a v Austrálii řeka Murray společně se svým přítokem Darling. Právě tam vytlačují zavlečené akvarijní rybky původní druhy.

V mnoha světových řekách způsobuje problémy rychlé šíření exotických druhů. Kolem severoamerického Rio Grande například roste stále více křovitých tamaryšků, jež berou zdejším původním rostlinám prostor a vláhu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy