Důkaz: Falšování voleb v Zimbabwe natočeno na video

ven, Red Zah
5. 7. 2008 12:40
Zaměstnanci věznice byli přinuceni volit Mugabeho
Robert Mugabe - právě inaugurován do funkce zimbabwského prezidenta.
Robert Mugabe - právě inaugurován do funkce zimbabwského prezidenta. | Foto: Reuters

Harare - Volby v africkém Zimbabwe neproběhly regulérně a teď už o tom existuje i důkaz.

Britský deník The Guardian získal nahrávku, na které jsou zaměstnanci věznice v Harare pod dohledem přívrženců vládní strany ZANU-PF nuceni volit ve prospěch Roberta Mugabeho.

Podívejte se na stránkách Guardianu na vlastní oči: Tajně nahrané video o zfalšování voleb

Podle deníku nahrávku ze země vyvezl Shepherd Yuda, jeden ze zaměstnanců věznice. "Rozhodl jsem se odjet ze Zimbabwe. Je to bolestné rozhodnutí, ale není jiné cesty," uvádí na nahrávce.

Desetiminutové video je prvním důkazem, že volby byly zfalšovány ve prospěch zimbabwského diktátora.

"Pokud se stane, že Morgan Tsvangirai volby vyhraje, buďte si jisti, že této zemi nikdy nebude vládnout. Rozumíte? Nikdy..." zazní na jakési přednášce, které se autor nahrávky zúčastnil.

Mugabe se prohlásil prezidentem minulou neděli. Ve volbách byl po odstoupení opozičního kandidáta Morgana Tsvangiraie jediným kandidátem. Prezidentský post africký diktát obhájil již pošesté.

Většina světových zemí však jeho vítězství neuznala. Za neregulérní volby označil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Africká unie minulý týden Mugabeho vyzvala, aby vytvořil koaliční vládu.

Čtěte také:
Zimbabwe je pro Afriku momentem pravdy, říká OSN
Hlasy sečteny, Zimbabwe očekává Mugabeho teror

 

Právě se děje

před 6 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy