Slovinci dostavěli dálnici, po které se jezdí do Chorvatska. Levněji, než čekali

Patrik Salát
3. 12. 2018 19:45
Tisíce českých řidičů, kteří každoročně míří na dovolenou do Chorvatska, mohou jásat. Slovinsku se podařilo dokončit poslední úsek dálnice A4. Nepříjemné kolony by tak měly být minulostí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tvrdí to alespoň slovinská společnost odpovědná za výstavbu dálnic (DARS). Podle ní nově dostavěný šestikilometrový úsek umožní plynulý provoz dokonce i během nejrušnější části turistické sezony. Celý projekt se navíc podařilo postavit levněji, než se předpokládalo, píše slovinský server Delo.

Úsek mezi Podlehnikem a hraničním přechodem Gruškovje byl otevřen 30. listopadu a je poslední etapou 57 kilometrů dlouhé Podravské dálnice. Umožňuje tak plynulý přejezd slovinské části cesty vedoucí z Mariboru k hranicím Chorvatska, který každé léto absolvují tisíce českých turistů.

Původně měla být celá dálnice A4 dokončena už v roce 2015. Výstavbu však zdržely problémy s financováním.

S tím nakonec pomohla Evropská investiční banka, která na projekt půjčila 113 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Akciová společnost DARS si pak od slovinské vlády zajistila 71 milionů eur (1,8 miliardy korun). Zbytek peněz pochází z evropských fondů.

Celá stavba ale ve výsledku vyšla levněji, než se čekalo. Původně měla stát 199 milionů eur bez DPH (přes pět miliard korun). Slovinci ale dokázali ušetřit zhruba 50 milionů eur.

Dalším překvapením byla rychlost stavby posledních dvou úseků. Celkem 13 kilometrů vede složitým terénem a jejich součástí je i sedm nadjezdů, tři podjezdy, devět mostů, jeden tunel a tři výjezdy.

Slovincům však na dokončení první, sedmikilometrové části stačily dva roky. Na trase Draženci-Podlehnik tak začala jezdit auta už loni na podzim. Druhá část mezi Podlehnikem a Gruškovje měla být dokončena až 5. ledna 2019, nakonec se to ale Slovincům podařilo o více než měsíc dříve.

Turisté, kteří ke své cestě k moři využívají trasu Vídeň-Graz-Maribor-Záhřeb, se tak mohou těšit na rychlejší cestu. Dokončení slovinské dálnice A4 umožní plynule navázat na tu chorvatskou, konkrétně na dálnici Macelj-Záhřeb.

DARS odhaduje, že denně po dálnici přejede průměrně 13 600 vozidel. V budoucnu by se toto číslo mohlo dokonce zdvojnásobit. Stejně jako jiné dálniční úseky na Slovinsku ale bude i tento zpoplatněn, sedmidenní známka stojí 15 eur (390 korun).

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy