Slovinci dostavěli dálnici, po které se jezdí do Chorvatska. Levněji, než čekali

Patrik Salát
3. 12. 2018 19:45
Tisíce českých řidičů, kteří každoročně míří na dovolenou do Chorvatska, mohou jásat. Slovinsku se podařilo dokončit poslední úsek dálnice A4. Nepříjemné kolony by tak měly být minulostí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tvrdí to alespoň slovinská společnost odpovědná za výstavbu dálnic (DARS). Podle ní nově dostavěný šestikilometrový úsek umožní plynulý provoz dokonce i během nejrušnější části turistické sezony. Celý projekt se navíc podařilo postavit levněji, než se předpokládalo, píše slovinský server Delo.

Úsek mezi Podlehnikem a hraničním přechodem Gruškovje byl otevřen 30. listopadu a je poslední etapou 57 kilometrů dlouhé Podravské dálnice. Umožňuje tak plynulý přejezd slovinské části cesty vedoucí z Mariboru k hranicím Chorvatska, který každé léto absolvují tisíce českých turistů.

Původně měla být celá dálnice A4 dokončena už v roce 2015. Výstavbu však zdržely problémy s financováním.

S tím nakonec pomohla Evropská investiční banka, která na projekt půjčila 113 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Akciová společnost DARS si pak od slovinské vlády zajistila 71 milionů eur (1,8 miliardy korun). Zbytek peněz pochází z evropských fondů.

Celá stavba ale ve výsledku vyšla levněji, než se čekalo. Původně měla stát 199 milionů eur bez DPH (přes pět miliard korun). Slovinci ale dokázali ušetřit zhruba 50 milionů eur.

Dalším překvapením byla rychlost stavby posledních dvou úseků. Celkem 13 kilometrů vede složitým terénem a jejich součástí je i sedm nadjezdů, tři podjezdy, devět mostů, jeden tunel a tři výjezdy.

Slovincům však na dokončení první, sedmikilometrové části stačily dva roky. Na trase Draženci-Podlehnik tak začala jezdit auta už loni na podzim. Druhá část mezi Podlehnikem a Gruškovje měla být dokončena až 5. ledna 2019, nakonec se to ale Slovincům podařilo o více než měsíc dříve.

Turisté, kteří ke své cestě k moři využívají trasu Vídeň-Graz-Maribor-Záhřeb, se tak mohou těšit na rychlejší cestu. Dokončení slovinské dálnice A4 umožní plynule navázat na tu chorvatskou, konkrétně na dálnici Macelj-Záhřeb.

DARS odhaduje, že denně po dálnici přejede průměrně 13 600 vozidel. V budoucnu by se toto číslo mohlo dokonce zdvojnásobit. Stejně jako jiné dálniční úseky na Slovinsku ale bude i tento zpoplatněn, sedmidenní známka stojí 15 eur (390 korun).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy