Slovinci dostavěli dálnici, po které se jezdí do Chorvatska. Levněji, než čekali

Patrik Salát
3. 12. 2018 19:45
Tisíce českých řidičů, kteří každoročně míří na dovolenou do Chorvatska, mohou jásat. Slovinsku se podařilo dokončit poslední úsek dálnice A4. Nepříjemné kolony by tak měly být minulostí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tvrdí to alespoň slovinská společnost odpovědná za výstavbu dálnic (DARS). Podle ní nově dostavěný šestikilometrový úsek umožní plynulý provoz dokonce i během nejrušnější části turistické sezony. Celý projekt se navíc podařilo postavit levněji, než se předpokládalo, píše slovinský server Delo.

Úsek mezi Podlehnikem a hraničním přechodem Gruškovje byl otevřen 30. listopadu a je poslední etapou 57 kilometrů dlouhé Podravské dálnice. Umožňuje tak plynulý přejezd slovinské části cesty vedoucí z Mariboru k hranicím Chorvatska, který každé léto absolvují tisíce českých turistů.

Původně měla být celá dálnice A4 dokončena už v roce 2015. Výstavbu však zdržely problémy s financováním.

S tím nakonec pomohla Evropská investiční banka, která na projekt půjčila 113 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Akciová společnost DARS si pak od slovinské vlády zajistila 71 milionů eur (1,8 miliardy korun). Zbytek peněz pochází z evropských fondů.

Celá stavba ale ve výsledku vyšla levněji, než se čekalo. Původně měla stát 199 milionů eur bez DPH (přes pět miliard korun). Slovinci ale dokázali ušetřit zhruba 50 milionů eur.

Dalším překvapením byla rychlost stavby posledních dvou úseků. Celkem 13 kilometrů vede složitým terénem a jejich součástí je i sedm nadjezdů, tři podjezdy, devět mostů, jeden tunel a tři výjezdy.

Slovincům však na dokončení první, sedmikilometrové části stačily dva roky. Na trase Draženci-Podlehnik tak začala jezdit auta už loni na podzim. Druhá část mezi Podlehnikem a Gruškovje měla být dokončena až 5. ledna 2019, nakonec se to ale Slovincům podařilo o více než měsíc dříve.

Turisté, kteří ke své cestě k moři využívají trasu Vídeň-Graz-Maribor-Záhřeb, se tak mohou těšit na rychlejší cestu. Dokončení slovinské dálnice A4 umožní plynule navázat na tu chorvatskou, konkrétně na dálnici Macelj-Záhřeb.

DARS odhaduje, že denně po dálnici přejede průměrně 13 600 vozidel. V budoucnu by se toto číslo mohlo dokonce zdvojnásobit. Stejně jako jiné dálniční úseky na Slovinsku ale bude i tento zpoplatněn, sedmidenní známka stojí 15 eur (390 korun).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy