Dopadli jsme velkou rybu Talibanu, hlásí Američané

Zahraničí Zahraničí
16. 2. 2010 8:55
Abdul Ghání Baradar byl údajně číslem dvě v hierarchii Talibanu

Islámábád/Washington - Při tajné operaci pákistánských a amerických výzvědných služeb byl v Pákistánu dopaden jeden z nejvyšších velitelů Talibanu Abdul Ghaní Baradar. Oznámily to agentury s odvoláním na deník The New York Times.

Informaci o zatčení potvrdily nejméně dva nejmenované pákistánské vládní zdroje.

Baradar je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů Talibanu zadržených od začátku války v Afghánistánu v roce 2001.

Dvaačtyřicetiletý muž byl v minulosti blízkým spolupracovníkem šéfa Talibanu Muhammada Umara.

Jako velmi mladý ještě stihl na konci osmdesátých let bojovat v řadách mudžáhidů proti sovětské armádě v Afghánistánu. Později se přidal k Talibanu.

Na konci roku 2001 v době americké invaze velel bojovníkům Talibanu na severu země. Později zmizel a podle pákistánských médií působil ve městě Kvéta na jihozápadě Pákistánu, kde funguje jakási neoficiální exilová vláda Talibanu.

Loni Baradar poskytl rozhovor americkému týdeníku Newsweek. Uvedl, že jeho hlavním cílem je vypudit všechny cizí vojáky ze všech koutů Afghánistánu.

Promluvil?

Baradar měl být dopaden ve čtvrtek v jihopákistánském přístavním městě Karáčí. Obě rozvědky, americká i pákistánská, ho podle zmíněných zpráv také již vyslechly.

Zatím není jasné, zda Baradar promluvil. Jeho zatčení by podle některých předpokladů mohlo vést k dopadení dalších vůdců Talibanu, možná i Muhammada Umara.

Ten stál v čele talibanského režimu, který vládl velké části Afghánsitánu v letech 1996 až 2001. Po americké invazi na konci roku 2001 Umar zmizel a skrývá se na neznámém místě.

Foto: Aktuálně.cz

Zřejmě buď v pákistánsko-afghánském pohraničí, nebo na jihu Afghánistánu. Někteří experti se ale domnívají, že Umarova role v současném Talibanu už není tak vlivná jako v minulosti a hnutí, roztříštěné do mnoha na sobě nezávislých skupin, ve skutečnosti neřídí.

Taliban zatčení popírá

Nejmenovaný zdroj obeznámený se situací podle serveru BBC tvrdí, že Baradar prý spolupracuje a "poskytuje informace".

Mluvčí Talibanu Baradarovo zatčení zcela popřel. Uvedl, že Baradar stále pobývá v Pákistánu na svobodě.

"Nebyl zajat, chtějí pouze rozšířit tuto fámu, aby odvedli pozornost od neúspěšné vojenské operace v Mardžáhu," řekl Zabíhullah Mudžahad agentuře Reuters.

V Mardžáhu bojuje od pátku americká námořní pěchota, podporovaná britskými a afghánskými vojáky, s asi dvěma tisícovkami bojovníků Talibanu. Cílem je stotisícové město od Talibanu vyčistit.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 41 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy