Dobrá zpráva: Afrika má obrovské zásoby podzemní vody

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 4. 2012 15:15
V podzemí černého kontinentu je ukryto stokrát víc vody než na povrchu
Vody je dost, otázkou je, jak se k ní dostat.
Vody je dost, otázkou je, jak se k ní dostat. | Foto: Reuters

Londýn - Pod vyprahlým černým kontinentem leží obrovské zásoby pitné vody.

Podle nejnovějších zjištění je životadárné tekutiny pod Afrikou stokrát víc, než kolik jí zadržují všechny přírodní (a mnohdy vysychající) rezervoáry na povrchu.

Objev, o němž informuje BBC, může zachránit miliony životů a zlepšit kvalitu života na celém světadílu.

V současné době nemá přístup k pitné vodě 300 milionů Afričanů. S rostoucí populací navíc roste i žízeň. Situace se tak neustále zhoršuje.

A aby toho nebylo málo, rozsáhlé oblasti Afriky pravidelně postihují hladomory - 95 procent zemědělské plochy není zavlažováno a v suchých obdobích schne i úroda.

Krom žízně by proto mohla podzemní voda zahnat i hlad.

První komplexní odhad zásob podzemní vody pod africkým kontinentem provedli experti z Institutu geologických průzkumů na University College London na základě 283 předešlých průzkumů a vlastních odhadů jednotlivých států.

Autoři studie, zveřejněné v odborném magazínu Environmental Research Letters, ale jedním dechem dodávají, že nedoporučují zahájit masivní vrty a jejich odhady jsou zatím pouze orientační. Nejrozumnější prý bude nízkoobjemová těžba a budování ručních pump.

Přesto jedna z autorek článku doufá, že objevy jejího týmu lidstvu otevřou oči a Afričané pochopí, jaký obrovský potenciál jim leží pod nohama.

"Největší zásoby jsou na severu Afriky v Libyi, Alžírsku a Čadu. Jsou tam přírodní podzemní nádrže, jejichž hladina dosahuje až 75 metrů. To je obrovské množství" cituje BBC Helen Bonsorovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy