Disident Aj Wej-wej má Číně zaplatit pokutu 42 milionů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 11. 2011 8:00
Autor olympijského stadionu byl bez důkazů obviněn z krácení daní
Takto vypadá olympijský stadion při celkovém pohledu z venku. Jeho stavba přijde na 400 milionů dolarů.
Takto vypadá olympijský stadion při celkovém pohledu z venku. Jeho stavba přijde na 400 milionů dolarů. | Foto: Reuters

Peking - Čínský výtvarník a disident Aj Wej-wej dostal příkaz zaplatit zpětně na daních a pokutách 15 milionů jüanů (42,5 milionu Kč). Částku údajně dluží Číně společnost, pro kterou Aj pracuje, ale jež je vlastnictvím jeho manželky, píše agentura Reuters.

Výtvarník, který se proslavil mimo jiné spoluprací na návrhu olympijského stadionu v Pekingu, takzvaného ptačího hnízda, byl letos bez obvinění zadržován téměř tři měsíce a propuštěn koncem června. Jednou z podmínek jeho propuštění bylo, že nebude hovořit se zahraničními médii, posílat vzkazy po Twitteru a rok neopustí Peking. Postup úřadů proti umělci se stal terčem ostré kritiky západních zemí.

Čínské úřady tvrdí, že se Aj přiznal k daňovým únikům, jeho rodina ale popírá, že by se jich dopustil. Podle ní je umělec perzekvován kvůli své kritice komunistické vlády.

Podle rozhodnutí berního úřadu musí Aj zaplatit 15 milionů jüanů do deseti dnů. V opačném případě mu hrozí neupřesněná opatření.

Aj Wej-wej podle agentury AP prohlásil, že požadované peníze nezaplatí, dokud nebudou vráceny účetní knihy designérské společnosti a on neprojedná celou záležitost nejprve se svým bývalým manažerem a účetním. Ani s jedním z obou spolupracovníků mu nebylo setkání umožněno.

Žádný důkaz o daňovém úniku předložen Ajovi nebyl. Navíc je návrhářem společnosti, nikoliv ředitelem nebo manažerem. Přesto úřady adresovaly povinnost o zaplacení pokuty přímo jemu, i když popírají, že by se to jeho týkalo.

Podle skupin pro lidská práva obvinění z finančních úniků slouží úřadům jen jako záminka pro umlčení výtvarníka, který je tvrdým kritikem vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy