Průstřely hrudníku, časté amputace. Místní trpí hlady, voda není, líčí český lékař zoufalství Jemenu

Martin Novák Martin Novák
28. 6. 2018 6:27
Kvůli bezpečnostní situaci a riziku únosu jsem nemohl opustit nemocnici, říká o své misi v Jemenu anesteziolog Dušan Mach z Lékařů bez hranic.
Foto: Reuters

Praha/Aden - V Jemenu zuří jedna z nejhorších humanitárních katastrof současnosti. V zemi nejsou potraviny ani léky. Šíří se tam podvýživa i epidemie cholery. Boje se odehrávají často v hustě osídlených oblastech.

Stovky zraněných Jemenců ošetřoval i český lékař Dušan Mach. Zachraňoval těžce postřelené lidi i oběti pumových útoků.

Český lékař Dušan Mach.
Český lékař Dušan Mach. | Foto: Martin Novák

"Jsem anesteziolog s pětadvacetiletou praxí. To je takový bod, kdy člověk začíná být víc zkušený než schopný. Musím říct, že subsaharská Afrika a Jemen mě z míry někdy vyvedly," popisuje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Do těchto krizových oblastí se dostal jako člen humanitární organizace Lékaři bez hranic. V jemenském Adenu Mach pracoval předloni na podzim šest týdnů.

Válce v Jemenu se evropská média věnují jen okrajově, přestože situace je tam zoufalá. Občanská válka mezi vládou podporovanou Saúdskou Arábií a šíitským hnutím Hútíů podporovaným Íránem zemi zavedla do chaosu.

Z mnoha zpráv je patrné, že infrastruktura a zároveň zásobování v Jemenu úplně zkolabovaly…

Situace  je popisována médii jako katastrofální a to opravdu odpovídá reálné situaci. Zdravotnická péče je pro mnoho lidí nedostupná. Není pitná voda, potraviny, benzin do aut. Podvýživa decimuje populaci a je u mnoha Jemenců na první pohled patrná.

V běžných nemocnicích nebo ordinacích tedy už Jemencům nemá kdo pomoci?

Státní zdravotnická zařízení jsou v úplném rozvratu. Jejich pracovníci měsíce nedostávají plat. Ani jediný rijál (jemenská měna, pozn. red.).

Jak moc jsou konfliktem přímo zasaženi civilisté?

Z pacientů, které jsme přijímali, bylo 99 procent civilistů. I ženy a děti. Střelná poranění, oběti výbuchů min. Často náhodné oběti střelby na ulicích. Často jsme za noc ošetřovali třeba deset průstřelů hrudníku. Amputace jsme prováděli často.

Jemenská válka se zdá být bez konce. Vládu podporuje Saúdská Arábie a další arabské země přímo vojenskou intervencí, Hútíové mají na své straně Írán. Jak to vidí Jemenci, se kterými jste se setkal?

Pracoval jsem s mnoha Jemenci, většina zaměstnanců naší nemocnice byli místní. Jsou to úžasní, obětaví a pracovití lidé. A strašně nešťastní z toho, co se tam děje. Přicházejí o své známé, blízké a příbuzné. Mají té mnohaleté války, která ničí jejich zemi, opravdu dost. Sami ne úplně rozumí tomu, proč se to všechno děje.

K politické situaci a válečnému konfliktu se nechci příliš vyjadřovat. A už vůbec ne k tomu, kde je spravedlnost. Kdo je dobrý a kdo zlý. Pro mě jako lékaře bylo důležité snažit se změnit osud jednotlivých lidí, našich přijatých pacientů. Nešel jsem tam měnit Jemen.

Nemohl jste opustit nemocnici?

Pohybovat se v Jemenu jako člověk ze zahraničí znamená vystavovat se určitému nebezpečí. Bombové útoky, střelba, únosy. Skupin, které unášejí cizince, je tam celá řada. Pro Lékaře bez hranic je bezpečnost vlastních lidí prioritou. Takže neexistovalo, že bych se někde procházel. Opravdu jsem byl šest týdnů zavřený v nemocnici.

Takže třeba z letiště a na letiště jste jel s ochrankou?

Převáželi nás místní zaměstnanci Lékařů bez hranic. Měli dokumenty potřebné pro přejezd přes vojenská stanoviště. Lékaři bez hranic jsou v Jemenu respektovanou organizací, ale riziko, že se člověk náhodně dostane do problémů, tam existuje. Proto tam v podstatě každý zahraniční lékař má víceméně "domácí vězení". 

Video: Jak vznikla občanská válka a obří humanitární katastrofa v Jemenu

Infografický přehled k historii Jemenu | Video: AFP, Josef Pazderka
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy