Další otravy olovem v Číně. Onemocnělo již 2000 dětí

Lucie Kalivodová
20. 8. 2009 10:49
Dvě továrny byly uzavřeny až po hlasitých protestech rodičů dětí
Foto: Reuters

Peking - Skandál týkající se čínských dětí otrávených olovem nabírá na obrátkách. Úřady musely uzavřít už druhou továrnu na zpracování kovů. Dva její řídící pracovníky zadržela policie. Informovala o tom čínská zpravodajská agentura Nová Čína.

Po kontaminaci olovem onemocnělo 1354 dětí, které žijí blízko města Wu-kang nedaleko továrny na zpracování manganu v provincii Chu-nan.

Minulý týden byla zavřena továrna na zpracování olova a zinku v provincii Šen-si, kde onemocnělo více než 600 dětí a dalších 600 na výsledky testů ještě čeká.

U stovky dětí v Šen-si zdravotníci diagnostikovali otravu velmi vážného rázu. V obou případech byly továrny uzavřeny až po hlasitých protestech rodičů.

Všechny nemocné děti, které jsou ve věku do 14 let, mají v krvi nadměrné množství olova - více než 100 miligramů v jednom litru. Za normální se považuje, je-li množství olova v krvi od 0 do 100 miligramů.

Foto: Reuters

Děti budou muset podstoupit ještě řadu dalších vyšetření. Počet nemocných není zdaleka konečný - očekává se, že číslo ještě poroste. Nejmenovaný zdroj agentuře AP řekl, že v provincii Chu-nan může být postiženo 60 až 70 procent dětí.

Nebezpečná látka napadá reprodukční a nervový systém a může vyvolat zvýšení krevního tlaku, chudokrevnost, ztrátu paměti. V krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají. Nejvíce ohrožené jsou děti do šesti let.

Rodičům se liknavý přístup úřadů vůbec nelíbí a v posledních dnech tak dochází v postižených oblastech ke střetům mezi demonstranty a policií.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy