Další bomba v Minsku. První v noci zranila 50 lidí

zuk, pav
4. 7. 2008 16:22
Na koncertě explodovala podomácku vyrobená nálož
Na koncert přišly tisíce lidí. Bomba zranila nejméně 50 z nich.
Na koncert přišly tisíce lidí. Bomba zranila nejméně 50 z nich. | Foto: Reuters

Minsk - Nejméně padesát lidí zranila nálož, která v noci explodovala během koncertu pod otevřeným nebem v běloruském Minsku.

Policie navíc oznámila, že ve městě objevila ještě jednu nálož.

"Pomůže nám to vyšetřit výbuch, k němuž v Minsku došlo," řekl agentuře Interfax běloruský ministr vnitra Vladimir Naumov. Zároveň ubezpečil, že situace v zemi je plně pod kontrolou úřadů a občané nemusejí mít strach.

Po nočním útoku "je několik těžce zraněných, ale žádní mrtví," uvedl.

Větší počet lidí už musel podle Naumova podstoupit operaci. Utrpěli hlavně poranění končetin.

Zraněny i malé děti

Jak uvedla běloruská tisková agentura Belta s odvoláním na ředitele nemocnice, kam byla převezena většina obětí, mezi zraněnými byli převážně mladí lidé vě věku 19 až 25 let, ale i dvě malé děti ve věku 5, respektive 6 let.

Místo, kde nálož vybuchla, uzavřeli policisté.
Místo, kde nálož vybuchla, uzavřeli policisté. | Foto: Reuters

Policie z útoku podezřívá jednotlivce, nikoliv organizovanou skupinu. Teroristický útok zatím vylučuje.

Vyšetřovatelé mluví o "osamoceném útočníkovi", který podomácku vyrobenou nálož odpálil krátce po půlnoci. Podle dostupných informací ale zatím nikoho nezadrželi.

Svědci vypověděli, že na místě zůstaly rozházené šrouby a další kovové části, které měly účinnost bomby zvýšit.

Koncert, na nějž dorazily tisíce lidí, byl součástí každoročních oslav Dne běloruské nezávislosti 3. července. Od devadesátých let si tak na základě rozhodnutí prezidenta Alexandra Lukašenka Bělorusové připomínají osvobození Rudou armádou za 2. světové války.

Část společnosti ale tyto oslavy ignoruje, neboť podle nich nemají s nezávislostí Běloruska nic společného.

Čtěte více: Lukašenko slavil. Jako za časů SSSR

Koncert se konal u památníku v centru města, který připomíná válečné útrapy města Minsku, jenž je mezi těmi městy bývalého Sovětského svazu, která se honosí titulem "gorod-geroj" (město-hrdina).

Památník Minsk - město hrdina, u něhož se v posledních letech konají oslavy běloruského Dne nezávislosti
Památník Minsk - město hrdina, u něhož se v posledních letech konají oslavy běloruského Dne nezávislosti | Foto: Pavel Vondra

Útoky, jako je tento, jsou v Bělorusku naprosto výjimečné, upozorňují mezinárodní analytici.

Lukašenko převzal dozor

Prezident Lukašenko si místo výbuchu přišl osobně prohlédnout a nařídil okolnosti incidentu co nejdříve objasnit. Sám převzal vrchní dozor nad vyšetřováním.

Evropa i Spojené státy ho považují za diktátora. V zatím posledních volbách roku 2006 získal přes 82 procent hlasů, opozice i Západ ale volební klání označily za zmanipulované.

Lukašenkovi kritici nemají už přes deset let přístup k médiím, v den voleb bylo za mřížemi přes 500 členů volebního týmu opozičního předáka Aljaksadra Milinkeviče.  

Přestože Lukašenko opakovaně projevil zájem o urovnání vztahů s Evropskou unií, odmítá splnit podmínky, které si k tomu EU klade, tedy především propustit na svobodu všechny politické vězně a umožnit volnou politickou soutěž v zemi. 

Čtěte také: Obleva se v Bělorusku nekoná. Procesy pokračují

 

Právě se děje

Další zprávy