NATO approaches Czech Rep over presence in Eastern Europe

Jan Gazdík Jan Gazdík, Ivan Eckhardt
17. 4. 2014 19:29
NATO's Supreme Allied Commander Europe has approached Czech military over alliance's plan to boost military presence in Eastern Europe in response to Ukraine crisis
JAS 39 Gripen fighter jet
JAS 39 Gripen fighter jet | Foto: Martin Holcman

Prague - NATO will strengthen its military presence in Eastern Europe in response to the Ukraine crisis, said the alliance's secretary general Anders Fogh Rasmussen on Wednesday.

US General Philip Breedlove, NATO's Supreme Allied Commander Europe (SACEUR), has already approached NATO members, including the Czech Republic, confirmed Czech Chief of General Staff Petr Pavel to Aktualne.cz, adding that the specific character of a possible Czech contribution to the planned boost of military presence has not been determined yet.

Expert: Russia would have hard time occupying Ukraine

"We are terrorized by thugs from Russia": Kharkiv resident

“As recently as yesterday, on the basis of the approval of framework measures by the North Atlantic Council, the Supreme Allied Commander Europe (SACEUR) approached NATO member states over this request,” Pavel told Aktualne.cz.

“At present we are evaluating different options. They include increasing Air Policing, providing support to the leadership structures, participation of our units in the training system, especially the units designated for the needs of the NATO Response Force. We can also provide additional capacities, if we are asked for it,” said Pavel.

According to security experts, the Czech Republic could deploy its JAS 39 Gripen fighter jets to protect the airspace of the Baltic states.

“Exactly at this moment it could be a strong and necessary message to Russia that we are not willing to let our allies down,” said former Czech Chief of General Staff Jiri Sedivy.

Experts say that the Czech military could also deploy its advanced surveillance equipment, including the VERA passive radar system, to protect NATO's eastern border, and train Ukrainian security forces, such as border guards, to use this equipment.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 34 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy