Cyklon zničil úrodu cukrové třtiny za stovky milionů

Václav Viták
5. 2. 2011 13:50
Záchranáři se probíjejí do nejpostiženějších oblastí, někde nepůjde eletřina týdny
Producenti banánů přišli o úrodu i o banánovníky
Producenti banánů přišli o úrodu i o banánovníky | Foto: Reuters

Brisbane - Záchranné týmy se v Queenslandu propracovávají po řádění cyklonu Yasi k nejpostiženějším oblastem.

V rychlejším postupu jim však brání lokální záplavy a zničené nebo ohromným množstvím vyvrácených stromů a trosek zatarasené silnice.

Jedinou pozitivní správou je, že oběti na lidských životech jsou téměř nulové. Pokud jde o hospodářské škody, situace je výrazně horší.

V oblastech, kudy se bouře prohnala, je zničená infrastruktura a také veškeré plantáže banánovníků a cukrové třtiny. Vláda mezitím uvažuje, jak pomoci producentům banánů a cukrové třtiny, jimž cyklon způsobil ztráty ve výši stovek milionů dolarů.

První odhady říkají, že produkce cukru může kvůli cyklonu Yasi klesnout až o dvacet procent, ze zhruba 33 na 27 milionů tun.

Zatím jeden mrtvý a jeden pohřešovaný

Přesto se ozývají hlasy, že australský Meteorologický úřad sílu Yasiho přecenil. Pokud by byl skutečně cyklonem pátého, nejvyššího stupně, musely by být podle mnohých škody a především ztráty na lidských životech mnohem vyšší.

Jedinou potvrzenou obětí je prozatím třiadvacetiletý muž, který však zahynul kvůli vlastní nedbalosti. Když cyklon přerušil dodávku elektrické energie, pustil si v uzavřené místnosti generátor na naftu a udusil se výfukovými plyny.

Pouze jeden muž se pohřešuje, druhý pohřešovaný se již vrátil a je zdráv. „V evakuačních centrech nedošlo k žádným ztrátám na životech, což je velká úleva," řekla queenslandská premiérka Anna Blighová.

Hned však varovala, že „v příštích několika dnech mohou ještě přijít smutné zprávy".

Elektřina nemusí jít týdny

Záchranářské týmy se doslova prořezávají a probíjejí do odříznutých oblastí. Situaci jim však mnohde ztěžují kromě zničených silnic a hromad trosek také lijáky a místní záplavy.

Yasi ničil ve velkém, ale nakonec byl slabší, než se cočekávalo
Yasi ničil ve velkém, ale nakonec byl slabší, než se cočekávalo | Foto: Reuters

List The Australian uvedl, že bez elektrické energie zůstává stále 150 000 domácností, z toho 70 000 v městech Townsville a Ingham, což je 80 procent jejich domů.

Mluvčí energetické společnosti Ergon John Fowler řekl, že obnovení dodávek elektrického proudu bude v některých oblastech trvat i několik týdnů a v těch odlehlých ještě déle.

Podstatné však je, že všechny nemocnice a čističky odpadních vod spolu s většinou evakuačních center již byly znovu připojeny k elektrické síti.

Queenslandu ale hrozí kvůli Yasimu, který už je pouze bouří prvního stupně a míří do Severního teritoria, i nadále přívalové deště a s nimi spojené záplavy.

 

Právě se děje

Další zprávy