Austrálii poničil cyklon Yasi, 177 000 domů nemá proud

ČTK ČTK
3. 2. 2011 6:50
Bouře Yasi po prvním náporu slábne a postupuje do vnitrozemí
Foto: Reuters

Brisbane - Cyklon Yasi, který v noci na dnešek v plné síle zasáhl severovýchod australského státu Queensland, postupuje do vnitrozemí a slábne.

Napáchal rozsáhlé materiální škody, ale zatím odnikud nejsou hlášena úmrtí ani vážná zranění. V ranním pořadu australské televize ABC to sdělila queenslandská premiérka Anna Blighová.

Upozornila ale na to, že oběti mohou být pod troskami. Vycházet ven je kvůli silnému větru stále nebezpečné.

"Cítím teď ráno velikou úlevu, avšak upozorňuji na to, že jde o velmi předběžné zprávy," řekla.

Podle Blighové jsou nejvíc poničená města Tully, Silkwood, Mission Beach, Innisfail a Cardwell. Na pobřeží hrozí až čtyřmetrové vlny a obyvatelé se nemají k moři přibližovat.

Když Yasi udeřil na jednu z pláží, dosahoval jeho vichr rychlosti 290 kilometrů v hodině.

Premiérka Julia Gillardová se spolu s Blighovou shodly, že lidé z oblastí zasažených cyklonem se mohou hlásit jako osoby postižené živelnou pohromou a budou mít nárok na zvláštní odškodné.

Cyklon se prohnal velmi širokým pásem země, od města Cairns na severu, po Townsville na jihu. V Tully prý zničil třetinu staveb, špatné zprávy hlásí také z Innisfailu. Lidé, kterým se v Townsvillu podařilo ukrýt do podzemí, nad sebou slyšeli děsivý hluk trhaných střech a praskání okenních tabulí.

V Cardwellu je zdemolovaných mnoho domů i lodí, které byly zakotveny v blízkém přístavu.

Další obyvatelé své okolí ráno popisují jako zemi zasaženou napalmem. Listy jsou strhané ze stromů, banánovníky rozťaté vpůli, úroda na polích zničená.

Na 177 000 domácností a podniků je odříznuto od elektřiny, ale úřady nejsou zatím schopny zjistit přesný rozsah škod, protože i pro záchranáře a techniky je ještě nebezpečné vycházet ven. Na některých místech sice už záchranáři vyrazili, ale musejí si k obyvatelstvu cestu prořezávat spadanými stromy.

Yasi při postupu do vnitrozemí ztratil na síle a vítr se zmírnil na 90 kilometrů v hodině.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy