Bylo to jako stát u motoru Boeingu, líčí svědci cyklon

Václav Viták
3. 2. 2011 12:40
Bouře ničila všechno, co jí stalo v cestě. Queensland si oddechl
Yasi ničil hlavně v malých městečkách
Yasi ničil hlavně v malých městečkách | Foto: Reuters

Brisbane - Jako "Vietnam ve filmu Apokalypsa" vypadají rozsáhlé oblasti po průchodu cyklonu Yasi, který včera zasáhl rozsáhlé oblasti australského Queenslandu.

Tak charakterizoval řádění této bouře David Brook, manažer turistického zařízení Elandra Resort v městečku Mission Beach, které živel zcela zničil.

"Ta devastace je kolosální, nikdy jsem nic takového nezažil," řekl Brook rozhlasové stanici ABC, "nic nezůstalo ušetřeno."

Připomenul současně, že za posledních dvacet let přestál v Queenslandu přinejmenším pět cyklonů.

Vichr, který devastoval pobřežní oblasti Queenslandu, dosahoval rychlosti až 290 kilometrů v hodině. V místech, přes která se přehnal, je zničena prakticky veškerá vegetace.

Radní městečka Cassowary Coast Ross Sorbello k tomu řekl: "Je to jedna obrovská katastrofa. Larry byl proti tomu chudáček." Cyklon Larry řádil v Queenslandu v roce 2006.

Jako vedle startujícího Boeingu 747

Pino Giandomenico, starosta městečka Ingham, prohlásil, že běsnění cyklonu bylo naprosto děsivé.

Úroda těchto babánových plantáží je kompletně zničena
Úroda těchto babánových plantáží je kompletně zničena | Foto: Reuters

"Zažil jsem už půl tuctu cyklonů a tenhle byl první, který po tom, co udeřil na pevninu, pořád nabíral na síle. Vůbec neslábl," řekl Giandomenico stanici Nine Network.

"Bylo to, jako kdyby člověk celou noc stál vedle burácejících motorů Boeingu 747... byla to pěkně děsivá noc i pro toho, kdo zažil už půl tuctu cyklonů," dodal.

Někteří obyvatelé zase popisovali, že vichr hřměl tak, jako kdyby člověku hned vedle hlavy projížděl nákladní vlak.
Živel v místech, kterými se prohnal, zničil prakticky veškerou vegetaci.

Většinu stromů vyvrátil, ty, které zůstaly stát, mají ulámané téměř všechny větve.
Banánové a třtinové plantáže jsou kompletně zničené.

Naděje uprostřed katastrofy

Světlým momentem se pro obyvatele Queenslandu stalo narození zdravé holčičky, která přišla na svět během řádění cyklónu v evakuačním centru v městě Cairns.

Premiérka Queenslandu Anna Blighová přivítala tuto zprávu a označila ji jako velkou a potřebnou duševní vzpruhu pro obyvatele jejího státu.

Dítě zatím nemá jméno, ale jeho rodiče, Akiko a Christian Prussovi, ji rozhodně nechtějí dát jméno Yasi.

Strašný cyklon, škody zatím malé

Yasi však navzdory své katastrofické síle způsobil mnohem menší škody, než se čekalo.

Vyčíslování škod teprve pomalu začíná, protože tento cyklon stále ohrožuje vnitrozemí, i když už pouze jako bouře prvního stupně - ve středu měl stupeň nejvyšší, tedy číslo pět.

V jeho stopách ale ještě mohou přijít další přívalové deště a záplavy. Zatím však platí, že se v kriticky důležitém okamžiku lehce odchýlil od původně předpokládané trasy.

V důsledku toho zůstalo v zásadě ušetřeno stošedesátitisícové město Cairns. Cyklon se vyřádil v jižněji položených oblastech, kde jsou většinou jen malá městečka.

Ta jsou místy ale zcela zničena a budou muset znovu postavena. Nebyly hlášeny ani ztráty na lidských životech, i když poslední zpráva říká, že se pohřešují dva muži.

Největším problémem jsou zatím pro obyvatele přerušené dodávky elektrické energie. Městu Townsville kvůli tomu hrozí nedostatek pitné vody, protože nepracuje zdejší úpravna vody.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy