Přehled: Čtyři teroristické útoky ve Velké Británii za poslední čtyři měsíce.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 6. 2017 13:59
V Londýně došlo v noci na pondělí k dalšímu útoku, který se vyšetřuje jako teroristický čin. Je to v pořadí už čtvrtý útok ve Velké Británii za poslední čtyři měsíce. V uplynulé dekádě se přitom britským bezpečnostním složkám dařilo tragickým útokům zamezit. Po červenci 2005, kdy došlo k sérii bombových útoků v Londýně a zemřelo 52 lidí, přijala britská vláda rozsáhlá opatření. Teroristům se tato opatření podařilo obejít až letos, když začali - s výjimkou atentátu v Manchesteru - ke svým útokům používat auta a nože. Projděte si přehled teroristických útoků na britských ostrovech, včetně nejkrvavějšího případu z července 2005.
Foto: Reuters

19. června 2017

Dodávka najela do muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Zemřel jeden člověk a dalších deset lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. Podle úřadů zatím ale není jasné, zda mrtvá osoba zemřela v důsledku útoku. Svědci už dříve vypověděli, že ve chvíli, kdy se objevila dodávka, pomáhali ošetřovat staršího muže, který ležel na chodníku. Osmačtyřicetiletého útočníka, který dodávku řídil, zadrželi lidé přímo na ulici a předali jej policii. Incident se vyšetřuje jako možný teroristický čin, motiv útočníka zatím není známý.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy