CNN: Afghánská vláda a Taliban poprvé jednaly o míru

Martin Novák Martin Novák, David Slížek
6. 10. 2008 8:36
Saúdská Arábie se snaží oddělit Taliban a Al-Káidu
Bojovník Talibanu s vlajkou na pákistánském území.
Bojovník Talibanu s vlajkou na pákistánském území. | Foto: Reuters

Londýn - Americká televize CNN zveřejnila informace o přelomové schůzce zástupců afghánské vlády a teroristické skupiny Taliban.

Čtyřdenní setkání se mělo uskutečnit v posledním zářijovém týdnu v Mekce v Saudské Arábii. Zprostředkoval ho saudský král Abdalláh, odvolává se CNN na nejmenovaný zdroj informovaný o detailech jednání.

Přítomno bylo 11 zástupců Talibanu, dva vládní úředníci Afghánistánu, celkem 17 členů saúdské delegace a několik dalších účastníků.

Začátek míru?

Vůdce Talibanu mulla Umar se podle tohoto zdroje vyjednávání nezúčastnil. Podle CNN ale dal jasně najevo, že Taliban už není spojencem Al-Káidy.

Saúdská král Abdalláh.
Saúdská král Abdalláh. | Foto: Reuters

Rozhovory zatím neměly žádný konkrétní výsledek, ale měly by nastartovat dlouhodobý proces, který by mohl vést k uklidnění situace v Afghánistánu.

Zákulisní jednání, která v setkání Talibanu s afghánskými představiteli vyústila, trvala podle zdroje CNN asi dva roky.

Taliban nemá pevnou strukturu

Ještě minulý týden jeden z nejvyšších velitelů Talibanu mulla Brother v rozhovoru pro agenturu Reuters odmítl jednání s afghánsku vládou, kterou označil za loutkovou. Podle něj je Taliban připraven bojovat, dokud všichni cizí vojáci neopustí území Afghánistánu.

Saudská Arábie byla jednou ze tří zemí, které v devadesátých letech uznaly vládu Talibanu v Afghánistánu. Jejich vztahy ale později narušilo odmítnutí mully Umara vydat šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina.

Není však jasné, nakolik je dnes Taliban homogenním hnutím. V Afghánistánu i Pákistánu operují skupiny, hlásící se k Talibanu, ale působící přitom nezávisle na jakémkoliv centrálním vedení.

Podle afghánské vlády je největším problémem otevřená hranice s Pákistánem, protože právě na pákistánské straně má Taliban úkryty a výcvikové tábory.

Rozhovory se v Mekce konají na pozadí spekulací, že jeden z nejvlivnějších vůdců Talibanu v Pákistánu - Bajtulláh Mehsúd - vážně onemocněl a možná dokonce zemřel.

Mehsúdovi je přičítána zodpovědnost za mnoho teroristických útoků, včetně prosincového atentátu na bývalou pákistánskou premiérku Benázír Bhuttovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy