Církev vyhodila zbloudilého popa, hájil Pussy Riot

Jiří Just Jiří Just
17. 1. 2013 10:23
Sverdlov se punkerkám omluvil za agresivní chování pravoslavné obce
Ruská pravoslavná církev vyloučila kněze, který se zastal Pussy Riot (ilustrační foto).
Ruská pravoslavná církev vyloučila kněze, který se zastal Pussy Riot (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ruská pravoslavná církev se rozhodla zbavit černé ovce. Vyloučila známého jereje Dimitrije Sverdlova, sloužícího v chrámu Svatých apoštolů Petra a Pavla ve vesnici Pavlovskoje nedaleko Moskvy.

Sverdlov má na pět let zakázáno vykonávat církevní úkony.

Formálně - podle toho, co stojí ve výnosu metropolity Juvenalije - kvůli tomu, že svévolně opustil svou farnost. Stoupenci kněze ale tvrdí, že se mu vedení pravoslavné církve pomstilo za jeho názory.

"Moje kariéra v ruské pravoslavné církvi je u konce. Kondolence nepřijímám," napsal stručně kněz na Facebooku.

Proti podvodům a agresi

V Rusku, kde je pravoslavná církev těsně spojena s vládním režimem, se čtyřicetiletý jerej Dimitrij proslavil už svou kritikou parlamentních voleb v prosinci 2011. Tehdy se jako pozorovatel zúčastnil hlasování. A o volebních podvodech, kterých byl svědkem, následně napsal několik článků.

Ještě větší pozdvižení ale vyvolalo jeho prohlášení, že by se chtěl omluvit skupině Pussy Riot, a to za agresivní chování části pravoslavné obce.

Foto: Reuters

"Chtěl bych se omluvit zadrženým, ne jménem církve, ale jako příslušník církevního společenství, za tu šílenou nenávist, kterou najednou část pravoslavných věřících projevila ve spojitosti s událostmi v chrámu Krista Spasitele," řekl kněz loni v březnu serveru Pravoslavije i mir.

Už tehdy uvedl, že uvěznění dívek by nebylo adekvátní. "Doufám, že celá věc neskončí nepodmíněným trestem," řekl doslova.

Pussy Riot církev dráždí

Pravoslavný web Portal-Credo.ru upozornil, že Dimitrij Sverdlov mohl svévolně opustit svou farnost pouze loni v létě, během ničivých záplav v jihoruském Krymsku. Kněz se tehdy do města zasaženého živelnou pohromou vydal poskytnout obětem záplavy duchovní pomoc.

Sverdlov ostatně není první duchovní, kterého pravoslavná církev vyhnala ze svých řad kvůli podpoře Pussy Riot.

V září 2012 byl kněžské hodnosti zbaven diakon Sergej Baranov, který patriarchu Kirillovi napsal otevřený dopis na podporu vězněných aktivistek. Obvinil v něm vedení ruské pravoslavné církve, že bylo fakticky iniciátorem trestního stíhání členek Pussy Riot.

Žádné slitování

Ve středu soud v uralských Bereznikách odmítl žádost členky Pussy Riot Marii Aljochinové o odložení výkonu dvouletého trestu. Dívka ji podala s tím, že se musí starat o svého pětiletého syna.

Soudkyně však rozhodla, že k rodinné situaci odsouzené bylo přihlédnuto už při vynesení rozsudku.

Loni v listopadu soud v Mordvinsku odmítl odložit trest také druhé odsouzené člence Pussy Riot Naděždě Tolokonnikovové, která má čtyřletou dceru.

 

Právě se děje

Další zprávy