Foto: Tak se v Rusku vězní ženy

Foto: Tak se v Rusku vězní ženy
Věznění nakonec unikne jen Jekatěrina Samucevičová (na předchozím snímku vlevo), které odvolací soud změnil nepodmíněný trest na dvouletou podmínku. Zbývající členky kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonniková jdou na dva roky do vězeňských kolonií. Ačkoliv se ruské úřady snaží utajit informace, kde přesně budou dívky vězněny, neoficiální zdroje naznačují, že si trest odpykají ve vězení v Permské oblasti a Mordvinské republice. Tedy stovky kilometrů od moskevské metropole. Soud nevyslyšel přání odsouzených, které si svůj trest chtějí odpykat ve vězení v Moskvě (na snímku).
V moskevském vězení jsou podmínky méně drsné než v trestaneckých koloniích na Sibiři. Vězeňkyním zde například žehná pravoslavný kněz (i když zrovna o jeho přítomnost punkerky asi moc nestojí).
Odhaduje se, že v současnosti je v Rusku v provozu okolo 35 trestaneckých kolonií, ve kterých je zavřeno okolo 60 000 žen. V řadě z nich panují velmi drsné podmínky. Například v Možajské kolonii si svůj trest odpykává 1200 vězeňkyň, z toho 40 procent je odsouzeno za vraždu, 21 procent za prodej drog. Bezmála polovina je drogově závislá. Sto dvacet vězeňkyň je HIV pozitivních. Pohnutou historii má i věznice Orel (na snímku) v centrální oblasti Ruska. Káznice byla založena už v 19. století a pohnuté chvíle v něm strávily tisíce politických vězňů, které sem poslal stalinistický režim. V současnosti jsou zde vězněné rovněž ženy. Řada z nich trpí různými nemocemi, například plicní tuberkulózou.
Tady pro změnu vidíte ženskou věznici v Sarapulu. Vězeňkyně na sobě mají zelené mundúry a vlasy mají skryté pod šátky.
Foto: Reuters
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
21. 12. 2012 16:15

Kauza odsouzených punkerek Pussy Riot vzbudila vlnu dohadů o podmínkách v ruských věznicích. Dvě ze tří odsouzených rebelek si tam odpykají svůj dvouletý trest. Zveme vás na prohlídku zařízení, kde vězní ruské ženy.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy