Foto: Tak se v Rusku vězní ženy

Foto: Tak se v Rusku vězní ženy
Věznění nakonec unikne jen Jekatěrina Samucevičová (na předchozím snímku vlevo), které odvolací soud změnil nepodmíněný trest na dvouletou podmínku. Zbývající členky kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonniková jdou na dva roky do vězeňských kolonií. Ačkoliv se ruské úřady snaží utajit informace, kde přesně budou dívky vězněny, neoficiální zdroje naznačují, že si trest odpykají ve vězení v Permské oblasti a Mordvinské republice. Tedy stovky kilometrů od moskevské metropole. Soud nevyslyšel přání odsouzených, které si svůj trest chtějí odpykat ve vězení v Moskvě (na snímku).
V moskevském vězení jsou podmínky méně drsné než v trestaneckých koloniích na Sibiři. Vězeňkyním zde například žehná pravoslavný kněz (i když zrovna o jeho přítomnost punkerky asi moc nestojí).
Odhaduje se, že v současnosti je v Rusku v provozu okolo 35 trestaneckých kolonií, ve kterých je zavřeno okolo 60 000 žen. V řadě z nich panují velmi drsné podmínky. Například v Možajské kolonii si svůj trest odpykává 1200 vězeňkyň, z toho 40 procent je odsouzeno za vraždu, 21 procent za prodej drog. Bezmála polovina je drogově závislá. Sto dvacet vězeňkyň je HIV pozitivních. Pohnutou historii má i věznice Orel (na snímku) v centrální oblasti Ruska. Káznice byla založena už v 19. století a pohnuté chvíle v něm strávily tisíce politických vězňů, které sem poslal stalinistický režim. V současnosti jsou zde vězněné rovněž ženy. Řada z nich trpí různými nemocemi, například plicní tuberkulózou.
Tady pro změnu vidíte ženskou věznici v Sarapulu. Vězeňkyně na sobě mají zelené mundúry a vlasy mají skryté pod šátky.
Foto: Reuters
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
21. 12. 2012 16:15

Kauza odsouzených punkerek Pussy Riot vzbudila vlnu dohadů o podmínkách v ruských věznicích. Dvě ze tří odsouzených rebelek si tam odpykají svůj dvouletý trest. Zveme vás na prohlídku zařízení, kde vězní ruské ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy