Foto: Tak se v Rusku vězní ženy

Foto: Tak se v Rusku vězní ženy
Věznění nakonec unikne jen Jekatěrina Samucevičová (na předchozím snímku vlevo), které odvolací soud změnil nepodmíněný trest na dvouletou podmínku. Zbývající členky kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonniková jdou na dva roky do vězeňských kolonií. Ačkoliv se ruské úřady snaží utajit informace, kde přesně budou dívky vězněny, neoficiální zdroje naznačují, že si trest odpykají ve vězení v Permské oblasti a Mordvinské republice. Tedy stovky kilometrů od moskevské metropole. Soud nevyslyšel přání odsouzených, které si svůj trest chtějí odpykat ve vězení v Moskvě (na snímku).
V moskevském vězení jsou podmínky méně drsné než v trestaneckých koloniích na Sibiři. Vězeňkyním zde například žehná pravoslavný kněz (i když zrovna o jeho přítomnost punkerky asi moc nestojí).
Odhaduje se, že v současnosti je v Rusku v provozu okolo 35 trestaneckých kolonií, ve kterých je zavřeno okolo 60 000 žen. V řadě z nich panují velmi drsné podmínky. Například v Možajské kolonii si svůj trest odpykává 1200 vězeňkyň, z toho 40 procent je odsouzeno za vraždu, 21 procent za prodej drog. Bezmála polovina je drogově závislá. Sto dvacet vězeňkyň je HIV pozitivních. Pohnutou historii má i věznice Orel (na snímku) v centrální oblasti Ruska. Káznice byla založena už v 19. století a pohnuté chvíle v něm strávily tisíce politických vězňů, které sem poslal stalinistický režim. V současnosti jsou zde vězněné rovněž ženy. Řada z nich trpí různými nemocemi, například plicní tuberkulózou.
Tady pro změnu vidíte ženskou věznici v Sarapulu. Vězeňkyně na sobě mají zelené mundúry a vlasy mají skryté pod šátky.
Foto: Reuters
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
21. 12. 2012 16:15

Kauza odsouzených punkerek Pussy Riot vzbudila vlnu dohadů o podmínkách v ruských věznicích. Dvě ze tří odsouzených rebelek si tam odpykají svůj dvouletý trest. Zveme vás na prohlídku zařízení, kde vězní ruské ženy.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy