Foto: Tak se v Rusku vězní ženy

Foto: Tak se v Rusku vězní ženy
Věznění nakonec unikne jen Jekatěrina Samucevičová (na předchozím snímku vlevo), které odvolací soud změnil nepodmíněný trest na dvouletou podmínku. Zbývající členky kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonniková jdou na dva roky do vězeňských kolonií. Ačkoliv se ruské úřady snaží utajit informace, kde přesně budou dívky vězněny, neoficiální zdroje naznačují, že si trest odpykají ve vězení v Permské oblasti a Mordvinské republice. Tedy stovky kilometrů od moskevské metropole. Soud nevyslyšel přání odsouzených, které si svůj trest chtějí odpykat ve vězení v Moskvě (na snímku).
V moskevském vězení jsou podmínky méně drsné než v trestaneckých koloniích na Sibiři. Vězeňkyním zde například žehná pravoslavný kněz (i když zrovna o jeho přítomnost punkerky asi moc nestojí).
Odhaduje se, že v současnosti je v Rusku v provozu okolo 35 trestaneckých kolonií, ve kterých je zavřeno okolo 60 000 žen. V řadě z nich panují velmi drsné podmínky. Například v Možajské kolonii si svůj trest odpykává 1200 vězeňkyň, z toho 40 procent je odsouzeno za vraždu, 21 procent za prodej drog. Bezmála polovina je drogově závislá. Sto dvacet vězeňkyň je HIV pozitivních. Pohnutou historii má i věznice Orel (na snímku) v centrální oblasti Ruska. Káznice byla založena už v 19. století a pohnuté chvíle v něm strávily tisíce politických vězňů, které sem poslal stalinistický režim. V současnosti jsou zde vězněné rovněž ženy. Řada z nich trpí různými nemocemi, například plicní tuberkulózou.
Tady pro změnu vidíte ženskou věznici v Sarapulu. Vězeňkyně na sobě mají zelené mundúry a vlasy mají skryté pod šátky.
Foto: Reuters
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
21. 12. 2012 16:15

Kauza odsouzených punkerek Pussy Riot vzbudila vlnu dohadů o podmínkách v ruských věznicích. Dvě ze tří odsouzených rebelek si tam odpykají svůj dvouletý trest. Zveme vás na prohlídku zařízení, kde vězní ruské ženy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy