Muzikál s písněmi a tanci, bez genocidy. Čína natočila o Ujgurech "svůj La La Land"

Žádné převýchovné tábory, bezpečnostní kamery na sloupech a policejní kontroly. Místo toho je v provincii Sin-ťiang krásná a rozmanitá krajina a mezi lidmi různého etnického původu panují harmonické vztahy, tvrdí nový čínský film. Podle odborníků přitom v této oblasti ve skutečnosti dochází k mučení a genocidě muslimské menšiny Ujgurů.
Čínský muzikál Křídla písní. | Video: China SCIO

Muzikál The Wings of Songs, v překladu Křídla písní, sleduje příběh tří mladých mužů různých etnik - Chana, tedy příslušníka čínského většinového etnika, Kazacha a Ujgura. Společně se snaží splnit si svůj sen a prosadit se v muzikálovém průmyslu.

Kromě písní a tanců ukazuje film také různé menšiny, které v Sin-ťiangu žijí, a místní scenérii - od zasněžených vrcholků hor přes průzračná jezera až po pouštní oblasti.

"Osm písní, čtyři tance a dvě muzikálová čísla vznikla pro film, který ukazuje rozdílné folklorní tradice a kulturu Ujgurů, Kazachů a dalších šesti etnických skupin žijících v Sin-ťiangu," píše například Čínská ústřední televize.

Zahraniční média ale namítají, že zmíněné kulturní tradice menšin film ve skutečnosti nezobrazuje a naopak se je snaží vymazat. Například Ujgurové popíjejí alkohol, což muslimům Korán zakazuje, a místo vousů jsou čistě oholeni. Ženy zase nemají zakryté vlasy ani tvář.

Další zástupci menšin ve snímku nepoužívají svůj jazyk a mluví plynně čínsky bez náznaku přízvuku. Všichni jsou pak vděční vládě v Pekingu za politiku, kterou v oblasti uplatňuje, vyjmenovává deník New York Times

Americký list dodává, že rozmanitost nahradily stereotypy, které jsou v Číně o menšinách rozšířené - například to, že často tančí a zpívají v barevném oblečení. Podle ředitele čínské filmové asociace Čanga S'-tchaoa ale film "zobrazuje bohaté kulturní tradice Sin-ťiangu, nádherné prostředí a také lásku místních lidí ke zpěvu a tanci v inspirativním příběhu, který představuje rychle se vyvíjející, moderní a spojený Sin-ťiang," cituje ho čínská stanice.

Snímek, který se podle tamních médií inspiroval americkým oscarovým hitem La La Land, je v čínských kinech už od předminulé neděle a během prvního týdne promítání utržil 109 tisíc dolarů (v přepočtu 2,4 milionu korun). Podle serveru Business Insider to je však na obří asijskou zemi málo, a dokonce muzikál označuje za fiasko.

Genocida může probíhat i na krásném místě

Podle odborníků je film dalším způsobem, jakým se Čína v poslední době snaží změnit pohled na její zacházení s menšinami. Několik západních zemí ho označilo za genocidu a Evropská unie uvalila na zemi sankce kvůli nucené práci Ujgurů.

"Představa, že Ujguři zpívají a tančí, takže tam není žádná genocida - takhle to prostě nefunguje," řekl americkému deníku ujgursko-americký právník Nury Turkel. "Genocida může probíhat na jakémkoliv krásném místě," dodal. 

Nový muzikál ale není jediným způsobem, jakým se Peking snaží vylepšovat svůj obraz v zahraničí. Časté jsou i dezinformace na sociálních sítích Twitter, Facebook nebo YouTube, které jsou jinak v Číně zakázané, a také osobní útoky na lidi informující o dění v Sin-ťiangu. Ať už jde o vědce, novináře nebo zaměstnance různých lidskoprávních organizací. Odborníci z australského think-tanku Australian Strategic Policy Institute v nové studii odhalili, že počet dezinformací o čínské provincii loni stoupl na maximum. 

To potvrzuje i novozélandská politoložka se zaměřením na Čínu Anne-Marie Bradyová. Podle ní za 25 let, během kterých sleduje čínské počínání, neviděla rozsáhlejší mezinárodní propagandu zaměřenou na jediné téma. "Je to vyostřené, neústupné a čím dál více agresivní. Bude to pokračovat bez ohledu na to, jestli je to účinné, nebo ne," domnívá se. 

Larry Ong z konzultační firmy SinoInsider se domnívá, že čínská vláda s touto strategií uspěje, protože Peking "ví, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou," řekl britskému deníku The Guardian. To dokazuje i jeden návštěvník kina v Pekingu. "Byl jsem v Sin-ťiangu a film je velmi realistický," řekl britskému deníku. "Lidé jsou šťastní, svobodní a otevření," uvedl.

Video: Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém

Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém | Video: KarRoy
 

Právě se děje

před 15 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 55 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy