Muzikál s písněmi a tanci, bez genocidy. Čína natočila o Ujgurech "svůj La La Land"

Jana Václavíková Jana Václavíková
7. 4. 2021 13:54
Žádné převýchovné tábory, bezpečnostní kamery na sloupech a policejní kontroly. Místo toho je v provincii Sin-ťiang krásná a rozmanitá krajina a mezi lidmi různého etnického původu panují harmonické vztahy, tvrdí nový čínský film. Podle odborníků přitom v této oblasti ve skutečnosti dochází k mučení a genocidě muslimské menšiny Ujgurů.
Čínský muzikál Křídla písní. | Video: China SCIO

Muzikál The Wings of Songs, v překladu Křídla písní, sleduje příběh tří mladých mužů různých etnik - Chana, tedy příslušníka čínského většinového etnika, Kazacha a Ujgura. Společně se snaží splnit si svůj sen a prosadit se v muzikálovém průmyslu.

Kromě písní a tanců ukazuje film také různé menšiny, které v Sin-ťiangu žijí, a místní scenérii - od zasněžených vrcholků hor přes průzračná jezera až po pouštní oblasti.

"Osm písní, čtyři tance a dvě muzikálová čísla vznikla pro film, který ukazuje rozdílné folklorní tradice a kulturu Ujgurů, Kazachů a dalších šesti etnických skupin žijících v Sin-ťiangu," píše například Čínská ústřední televize.

Zahraniční média ale namítají, že zmíněné kulturní tradice menšin film ve skutečnosti nezobrazuje a naopak se je snaží vymazat. Například Ujgurové popíjejí alkohol, což muslimům Korán zakazuje, a místo vousů jsou čistě oholeni. Ženy zase nemají zakryté vlasy ani tvář.

Další zástupci menšin ve snímku nepoužívají svůj jazyk a mluví plynně čínsky bez náznaku přízvuku. Všichni jsou pak vděční vládě v Pekingu za politiku, kterou v oblasti uplatňuje, vyjmenovává deník New York Times

Americký list dodává, že rozmanitost nahradily stereotypy, které jsou v Číně o menšinách rozšířené - například to, že často tančí a zpívají v barevném oblečení. Podle ředitele čínské filmové asociace Čanga S'-tchaoa ale film "zobrazuje bohaté kulturní tradice Sin-ťiangu, nádherné prostředí a také lásku místních lidí ke zpěvu a tanci v inspirativním příběhu, který představuje rychle se vyvíjející, moderní a spojený Sin-ťiang," cituje ho čínská stanice.

Snímek, který se podle tamních médií inspiroval americkým oscarovým hitem La La Land, je v čínských kinech už od předminulé neděle a během prvního týdne promítání utržil 109 tisíc dolarů (v přepočtu 2,4 milionu korun). Podle serveru Business Insider to je však na obří asijskou zemi málo, a dokonce muzikál označuje za fiasko.

Genocida může probíhat i na krásném místě

Podle odborníků je film dalším způsobem, jakým se Čína v poslední době snaží změnit pohled na její zacházení s menšinami. Několik západních zemí ho označilo za genocidu a Evropská unie uvalila na zemi sankce kvůli nucené práci Ujgurů.

"Představa, že Ujguři zpívají a tančí, takže tam není žádná genocida - takhle to prostě nefunguje," řekl americkému deníku ujgursko-americký právník Nury Turkel. "Genocida může probíhat na jakémkoliv krásném místě," dodal. 

Nový muzikál ale není jediným způsobem, jakým se Peking snaží vylepšovat svůj obraz v zahraničí. Časté jsou i dezinformace na sociálních sítích Twitter, Facebook nebo YouTube, které jsou jinak v Číně zakázané, a také osobní útoky na lidi informující o dění v Sin-ťiangu. Ať už jde o vědce, novináře nebo zaměstnance různých lidskoprávních organizací. Odborníci z australského think-tanku Australian Strategic Policy Institute v nové studii odhalili, že počet dezinformací o čínské provincii loni stoupl na maximum. 

To potvrzuje i novozélandská politoložka se zaměřením na Čínu Anne-Marie Bradyová. Podle ní za 25 let, během kterých sleduje čínské počínání, neviděla rozsáhlejší mezinárodní propagandu zaměřenou na jediné téma. "Je to vyostřené, neústupné a čím dál více agresivní. Bude to pokračovat bez ohledu na to, jestli je to účinné, nebo ne," domnívá se. 

Larry Ong z konzultační firmy SinoInsider se domnívá, že čínská vláda s touto strategií uspěje, protože Peking "ví, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou," řekl britskému deníku The Guardian. To dokazuje i jeden návštěvník kina v Pekingu. "Byl jsem v Sin-ťiangu a film je velmi realistický," řekl britskému deníku. "Lidé jsou šťastní, svobodní a otevření," uvedl.

Video: Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém

Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém | Video: KarRoy
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy