Vědec popsal věznění Ujgurů v táborech. Čína vyrazila do boje, uvalila na něj sankce

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 3. 2021 11:47
Letos v lednu Spojené státy zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu, čínské provincie, ve které jsou převýchovné tábory pro Ujgury. Vláda v Pekingu měla poté hned jasno, kdo je viníkem. Německý odborník Adrian Zenz, který zacházení s muslimskou menšinou často popisuje.
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim | Foto: Reuters

Německý antropolog se ujgurské menšině žijící v Sin-ťiangu věnuje už několik let. Odhalil například, jak velké převýchovné tábory jsou, že v nich čínská vláda drží až milion lidí nebo že uvězněné ženy jsou vystaveny sexuálnímu násilí. Přinesl i důkazy o nucené práci Ujgurů. 

Zenz je zároveň jedním z více než 50 odborníků, podle kterých by počínání Číny v provincii mělo být podle Ženevské konvence nazýváno genocidou. "Adrian Zenz je uznávaným odborníkem. Kolegové z různých oborů jeho výzkum kriticky reflektují, jako tomu bývá u zásadních závěrů. Ty jeho zatím nebyly zpochybněny," uvedl pro server Aktuálně.cz český sinolog Ondřej Klimeš. 

Zenz opřel svůj výzkum o veřejně dostupné informace - vládní dokumenty, propagační videa, informace na webových stránkách jednotlivých samospráv nebo oznámení firem. "Použil jsem proti nim jejich vlastní propagandu a četl jsem mezi řádky," řekl výzkumník agentuře AP

Tento argument ale čínská strana odmítá. Například státní deník Global Times Zenze označuje za falešného odborníka a pseudoakademika, který spolupracuje s americkými tajnými službami, šíří neověřené pomluvy a "hanobí čínskou politiku". Zenz je také "nechvalně známá protičínská krajně pravicová postava, která stojí za několika senzačními zprávami o Sin-ťiangu na Twitteru a vymyslela falešný vědecký výzkum o Sin-ťiangu, ve kterém šíří pomluvy," stojí dále v článku. 

Sankce a žaloba

Čína navíc v pondělí přikročila i ke konkrétním činům a Zenze zahrnula na seznam evropských subjektů a jedinců, proti kterým zavedla sankce. Reagovala tak na stejný krok, který udělaly kvůli porušování lidských práv v Sin-ťiangu evropské země. Ty tak učinily poprvé po 30 letech a podle Klimeše k tomu přispěl také Zenzův výzkum. 

"Čínská odveta názorně vypovídá o tom, jak režim vnímá svou pozici vůči Evropské unii. Na evropské sankce na čtyři jednotlivce a jednu organizaci, kteří jsou spoluzodpovědní za genocidní politiku způsobující utrpení milionům lidí, Čína odpověděla sankcemi pro osm poslanců, dva vědce, jeden z výborů Rady EU, podvýbor Evropského parlamentu, jeden think-tank a jednu nevládní organizaci," vypočítává Klimeš. "Je to velmi disproporční reakce. Touto eskalací dává režim najevo, že EU považuje za slabého hráče, který by měl být Číně zavázaný a neměl by ji kritizovat," dodává.

Kromě toho Zenz v Číně čelí žalobě za pomluvu o nucené práci Ujgurů, která vedla k zákazu dovozu zboží do Spojených států. Žalobu podalo počátkem března několik sinťiangských podniků a následně se za ni postavilo i čínské ministerstvo zahraničí, píše agentura Bloomberg.

"Mnoho firem a obyvatel Sin-ťiangu utrpělo velké ztráty poté, co se objevily ničím nepodložené Zenzovy pomluvy o 'nucené práci'," uvádí Čao Li-ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Hnusí se jim a pohrdají takovými zlomyslnými činy," doplnil.

Žalující strana požaduje po vědci omluvu a finanční kompenzace. 

Sám Zenz se tím však neznepokojuje, naopak si myslí, že by to mohlo přinést více pozornosti k Sin-ťiangu. S tím souhlasí i profesor práv Donald Clarke z Univerzity George Washingtona, který se domnívá, že Zenzovi reálně nic nehrozí. Pokud tedy nepojede do Číny a bude souzen v nepřítomnosti.

Problém by podle něj mohl nastat leda tehdy, kdyby se Čína rozhodla soudit se v zahraničí. "Musel by mít právníka, aby se mohl bránit, což ukazuje na jediné skutečné nebezpečí žaloby - hrozbu obtěžování," vysvětluje pro americký deník Washington Post.

Snaha o izolaci

Tato strategie není pro Čínu podle Klimeše nová. "Čínská strana se často uchyluje například k nálepkování, zesměšňování, diskreditaci, pomlouvačným kampaním a dalším osočujícím útokům, kterými odvádí pozornost od tématu diskuse," říká. 

"Možná mě to má zastrašit, možná je to určeno k zastrašení ostatních, aby se se mnou nespojovali a nepodíleli se na mé práci. Mohla by to být strategie, jak mě izolovat," řekl Zenz pro server Radio Free Asia loni v červenci, kdy se o možné žalobě proti němu začalo mluvit. 

"Když děláte správnou věc, dostanete se s nimi do křížku," říká o čínském režimu vědec.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy