Choleru jsme zastavili, oznámil Mugabe. Podle WHO lže

Světová zdravotnická organizace i úřady v sousední JAR varují před katastrofou
Robert Mugabe
Robert Mugabe | Foto: Reuters

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe oznámil, že se jeho vládě podařilo zastavit epidemii cholery, která si v zemi vyžádala téměř osm set lidských životů a v zahraničí zvedla novou vlnu výzev k jeho okamžitému odstoupení.

"Jsem rád, že se nám za asistence dalších podařilo choleru zastavit," prohlásil Mugabe v televizí přenášeném projevu. "Teď, když je po choleře, není důvod k válce," dodal s odkazem na údajné plány západních mocností svrhnout režim v Harare vojenskou invazí.

Jen několik hodin předtím vyhlásily úřady v sousední Jižní Africe oblast kolem společné hranice se Zimbabwe za katastrofickou zónu a varovaly, že k zastavení dalšího šíření cholery bude třeba přijmout mimořádná opatření.

Také Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že krize kolem epidemie cholery v Zimbabwe se ještě prohloubila.

V Zimbabwe zkolabovala většina státních služeb, lidé se o sebe musejí postarat sami
V Zimbabwe zkolabovala většina státních služeb, lidé se o sebe musejí postarat sami | Foto: Naďa Straková

Nemoci, jejímuž šíření se dá za normálních okolností poměrně snadno předejít, podle údajů WHO dosud v Zimbabwe podlehlo 774 osob z celkového počtu 15 tisíc nakažených.

Kolaps ekonomiky způsobil v zemi rozklad veřejných služeb včetně zdravotnického systému. Nemocnice nemají léky, prostředky ani personál, aby pacientům pomohly, a tak se o sebe nakažení musejí postarat sami. Mnoho z nich se proto snaží hledat pomoc v Jižní Africe, kam už za prací a lepším živobytím odešly statisíce Zimbabwanů.

"V celém distriktu Vhembe byl vyhlášen stav nouze," potvrdil agentuře Reuters mluvčí vlády v jihoafrické příhraniční provincii Limpopo Mogale Nchabeleng. Provinční vláda k tomuto kroku přistoupila po krizovém zasedání svolaném právě kvůli vývoji v Zimbabwe.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy