Cholera dál decimuje Zimbabwe. Zabila už 2106 lidí

Pavel Vondra
14. 1. 2009 12:36
Mezi nově hlášenými případy je úmrtnost 12,6 procenta, oznámila WHO
Cholera za normálních okolností nemusí mít tak ničivý dopad. V zemi, kde zkolabovala většina služeb včetně tech komunálních, je to ale jinak
Cholera za normálních okolností nemusí mít tak ničivý dopad. V zemi, kde zkolabovala většina služeb včetně tech komunálních, je to ale jinak | Foto: Naďa Straková

Ženeva - Epidemie cholery v Zimbabwe nepolevuje, spíše naopak. Podle nově zveřejněných údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) už si tato nakažlivá nemoc vyžádala v kolabující zemi 2106 lidských životů z celkového počtu 40 448 infikovaných.

Z předložených údajů zároveň vyplývá, že mezi nově hlášenými případy nákazy je nezvykle vysoká úmrtnost. Zatímco průměrný podíl fatálních případů od srpna, kdy epidemie v Zimbabwe propukla, byl vyčíslen na 5,2 procenta, u nově infikovaných je to 12,6 procenta.

Obě cifry přitom vysoce převyšují jedno procento, které je u epidemií tohoto typu a rozsahu považováno za běžné.

Choroba, která se šíří kontaminovanou vodou a způsobuje těžké průjmy vedoucí až k potenciálně smrtelné dehydrataci organismu, už se rozšířila do všech deseti provincií Zimbabwe.

Tamní zdravotnický systém se stejně jako všechny ostatní veřejné služby v zemi potýká s nedostatkem financí, materiálu i personálu a je vůči nemoci, která se dá jinak celkem snadno zastavit, naprosto bezmocný.

Ministr zdravotnictví David Parirenyatwa minulý týden dokonce varoval, že se situace může vzhledem k probíhajícímu období dešťů ještě zhoršit. Dešťová sezóna tradičně vrcholí v lednu a únoru a odchází s koncem března.

Záplavy, které zpravidla v této době postihují nízko položené oblasti jihoafrické země, by proto mohly přispět k dalšímu šíření cholery.

Protest zdravotníků před ústřední nemocnicí Parirenyatwa v Harare. Největší zdravotnické zařízení v zemi bylo pojmenováno po otci nynějšího ministra zdravotnictví, prvním černém Zimbabwanovi, jenž se kvalifikoval na lékaře
Protest zdravotníků před ústřední nemocnicí Parirenyatwa v Harare. Největší zdravotnické zařízení v zemi bylo pojmenováno po otci nynějšího ministra zdravotnictví, prvním černém Zimbabwanovi, jenž se kvalifikoval na lékaře | Foto: Reuters

Epidemie cholery je jedním z nejdramatičtějších příznaků humanitární krize, do níž kdysi prosperující zemi přivedl vládnoucí režim prezidenta Roberta Mugabeho.

Ten se navzdory dohodě o dělbě moci z loňského září stále nedohodl s opozicí na sestavení vlády národní jednoty, jejíž existencí podmiňují západní země zrušení hospodářských sankcí a poskytnutí finanční pomoci na obnovu Zimbabwe.

Podle posledních zpráv zimbabwského státního tisku je Mugabe odhodlán nový kabinet jmenovat nejpozději v únoru. Není však jasné, zda je připraven splnit základní podmínky, které si opozice klade ohledně konkrétního rozdělení křesel ve vládě.

 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy