Kam na prázdniny? Velký přehled ukazuje, co chtějí po Češích v oblíbených zemích

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 4. 6. 2021 14:20
"Léto na dosah", "Jen pár kroků od koupání" nebo "Letenky za sluncem" - cestovní kanceláře a aerolinky se předhánějí s nabídkami. Kvůli omezením pohybu utrpěly těžké ztráty. Jaká je ale nyní situace v prázdninových destinacích? Kam je možné vycestovat, komu stačí antigenní testy a na co si dát pozor při návratu domů? Nabízíme přehled z Evropy i vybraných mimoevropských zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Chorvatsko - lákadlo pro mladé

Chorvatsko, oblíbený cíl českých turistů, bylo jednou z prvních zemí, které začaly zohledňovat kromě PCR testů také vybrané antigenní. Pro vstup Čechům stačí toto negativní potvrzení, ne však starší než 48 hodin. Nově je možné do země vycestovat také už 22 dní po první dávce koronavirové vakcíny. Výjimku mají děti do 12 let - ty test nepotřebují.

Rakousko a Slovinsko umožňují českým občanům mířícím na Jadran volný průjezd. Podobně jako v loňské sezóně je v provozu webová stránka, kde se cestující mohou s předstihem registrovat. Jinak může být nutné uvést informace o cestě při kontrole na hranicích. K dispozici je také seznam testovacích míst přímo v Chorvatsku.

Do obchodů nebo restaurací je tu možné jít i bez negativního testu. Restaurace zavírají ve 23 hodin, přes noc platí zákaz prodeje alkoholu. Nošení roušek je povinné pouze ve vnitřních prostorách, včetně prostředků hromadné dopravy. Hotely, muzea i další služby fungují také. Z pohledu českých úřadů je Chorvatsko hodnocené jako vysoce riziková destinace. Jaké povinnosti z toho vyplývají po návratu, najdete v předposledním slidu. 

Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají hlavně mladí Češi do 29 let. Většinou zamíří do Chorvatska, naopak dříve oblíbená Itálie letos tolik tuzemských cestovatelů neláká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy