Český voják raněn v Kosovu. Resort si to prověří

ČTK ČTK
21. 11. 2009 15:40
Rotmistr je mimo ohrožení života, okolnosti události vyšetřuje policie
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Priština/Praha - Na základně české armády v kosovském Šajkovaci utrpěl český voják střelné zranění.

Oznámilo to české ministerstvo obrany, podle něhož je rotmistr mimo ohrožení života a okolnosti události vyšetřuje policie.

Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované problémy v 15. kontingentu české armády působícím v Kosovu, učiní český generální štáb po dohodě s ministrem obrany příslušná opatření včetně personálních, uvádí se ve sdělení českého ministerstva obrany.

Postřelenému vojákovi byla ihned poskytnuta lékařská pomoc a poté byl vrtulníkem dopraven do americké vojenské nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok. Jakmile to umožní jeho zdravotní stav, který byl označen jako stabilizovaný, bude převezen do České republiky. Rodina zraněného vojáka byla o události informována, uvedlo ministerstvo obrany.

Dnešní incident vojáků z 15. kontingentu, který nastoupil misi v rámci mezinárodních sil KFOR letos v červenci, není první. Začátkem listopadu uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek na tiskové konferenci, že čtyři čeští vojáci ve druhé polovině října kouřili marihuanu či hašiš.

Byli postaveni mimo službu, opustili misi a případ byl předán vojenské policii. Fakt, že vojáci požili drogu, byl odhalen ze vzorků moči při preventivních testech, které armáda občas v misích provádí.

Deník Mladá fronta Dnes informoval začátkem listopadu o jiném skandálu v KFOR, který se údajně odehrál v září. Podle listu se čeští vojáci opili a poprali. Rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie.

Podle Picka se incident stal v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoli v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoli jinde v zahraničí platí "suchý zákon". Odmítl ale, že by Češi finského kolegu zranili. Vojáci byli kázeňsky potrestáni a jsou ve svých posádkách.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy