Češi pěstují takřka nejvíc geneticky upravené kukuřice

gaz, tof
29. 10. 2007 18:05
V EU je Česko třetí, za Španělskem a Francií
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Množství geneticky modifikovaných potravin pěstovaných v EU letos vzrostlo o 77 procent. Podle britské BBC, která informaci zveřejnila, za to může především upravená kukuřice.

Letos se sklidilo více než tisíc kilometrů čtverečních geneticky modifikované kukuřice. Ta se pěstuje zejména ve Španělsku, ale i ve Francii a v Česku. Tomu patří v unijním žebříčku třetí místo.

V Česku se letos podle organizace GMO-Compass geneticky modifikovaná kukuřice pěstovala na 5000 hektarech půdy. Z údajů Českého statistického úřadu pak vyplývá, že geneticky upraveno je přibližně 5,4 procenta veškeré české kukuřice.

Ještě loni to přitom byla čtvrtina. V roce 2005, kdy se u nás s pěstováním této plodiny začalo, to bylo dokonce jen 270 hektarů.

Kukuřice je jednou ze čtyř u nás pěstovaných geneticky modifikovaných potravin. Kromě kukuřice spadá do této kategorie ještě brambory, len a slivoň.

Podle Petra Habáně z tiskového odboru ministerstva zemědělství se ale komerčně využívá jen upravená kukuřice, ostatní plodiny jen v rámci pokusů.

Třináct Českých republik

Foto: www.da.wikipedia.org

Ještě více než v Česku se zvětšila plocha pro pěstování upravených plodin ve Francii, a to z 500 na 20 tisíc hektarů.

Francouzská vláda však letos vyslyšela protesty ekologů, kteří pěstování geneticky upravených potravin odmítají, a pozastavila výsadbu nových rostlin do té doby, než o dalším pěstování rozhodne vědecké komise.

Vedoucímu producentovi, Španělsku, se však obě země dívají na záda hodně zdálky.

Ve Španělsku se letos takzvaná "GM kukuřice" pěstuje na 75 000 hektarech půdy, minulý rok to bylo 54 000 hektarů. Upravená kukuřice se na Pyrenejském poloostrově sklízí již 10 let.

Na celém světě se geneticky modifikované potraviny pěstují přibližně na jednom milionu čtverečních kilometrů zemědělské půdy, tedy na rozloze odpovídající třinácti Českým republikám.

Čtěte také:
Genetická plodina č.3 je tu: Češi mohou pěstovat len
Genově upravené brambory mají změnit Evropu

Aktivisté a některé vlády proti

Proti geneticky modifikovaným potravinám, které mají tu výhodu, že jsou oproti běžným druhům odolnější vůči škůdcům, vystupují nejen ekologičtí aktivisté, ale i některé vlády.

Hnutí Greenpeace na základě studie uskutečněné francouzským výzkumným ústavem Criigen požaduje nezávislé posouzení účinků plodiny a vyzvalo k okamžitému stažení této kukuřice z trhu a revizi systému schvalování GM plodin v rámci Evropské unie.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nedostatek jakéhokoliv nezávislého posouzení dat naznačuje, ze riziková analýza v Evropě zcela přehlíží hrozby a vůbec nezkoumá možná rizika. Celý povolovací proces slouží pouze k vydávání povolení jako na běžícím páse," řekla Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace

Kromě Francie podle Greenpeace pěstování geneticky upravených potravin zakázalo či pozastavilo i Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Řecko a Švýcarsko.

Čtěte také: Ukončí Evropané svou nechuť ke genetickému inženýrství?

 

Právě se děje

Další zprávy