Uprchlíci si stěžovali na ředitele přijímacího centra v Laponsku. Červený kříž ho odvolal

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2016 9:23
Ředitel přijímacího střediska pro uprchlíky ve Finsku musel odstoupit z funkce. Jariho Sillantieho odvolal Červený kříž, který tím reagoval na stížnosti žadatelů o azyl. Těm se nelíbilo, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem. Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců, dvě třetiny žádostí o azyl se však země chystá odmítnout.
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto)
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Finský Červený kříž odvolal šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari kvůli protestům žadatelů o azyl, kteří si stěžovali na kontroverzní způsob správy zařízení i na ředitelův přístup. Informovala o tom televize YLE.

Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.

Minulý týden v areálu, který je na odlehlém severu takřka 200 kilometrů za polárním kruhem, vypukly protesty. Běženci například kritizovali to, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem.

"Když si pomyslíte, že jste izolovaní a jen čekáte, tak jejich frustraci chápete," prohlásila inspektorka přistěhovaleckého úřadu Jaana Karhuová, která Kolari tento týden navštívila, aby spor vyřešila. "Čekání není dobré pro nikoho," dodala s tím, že Iráčané a Afghánci v Kolari čekají na vyřízení azylové žádosti osm měsíců.

Ve Finsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl asi 32 tisíc lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala. Finské ministerstvo vnitra počátkem letošního roku oznámilo, že se chystá asi dvě třetiny žádostí odmítnout.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy