Uprchlíci si stěžovali na ředitele přijímacího centra v Laponsku. Červený kříž ho odvolal

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2016 9:23
Ředitel přijímacího střediska pro uprchlíky ve Finsku musel odstoupit z funkce. Jariho Sillantieho odvolal Červený kříž, který tím reagoval na stížnosti žadatelů o azyl. Těm se nelíbilo, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem. Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců, dvě třetiny žádostí o azyl se však země chystá odmítnout.
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto)
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Finský Červený kříž odvolal šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari kvůli protestům žadatelů o azyl, kteří si stěžovali na kontroverzní způsob správy zařízení i na ředitelův přístup. Informovala o tom televize YLE.

Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.

Minulý týden v areálu, který je na odlehlém severu takřka 200 kilometrů za polárním kruhem, vypukly protesty. Běženci například kritizovali to, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem.

"Když si pomyslíte, že jste izolovaní a jen čekáte, tak jejich frustraci chápete," prohlásila inspektorka přistěhovaleckého úřadu Jaana Karhuová, která Kolari tento týden navštívila, aby spor vyřešila. "Čekání není dobré pro nikoho," dodala s tím, že Iráčané a Afghánci v Kolari čekají na vyřízení azylové žádosti osm měsíců.

Ve Finsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl asi 32 tisíc lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala. Finské ministerstvo vnitra počátkem letošního roku oznámilo, že se chystá asi dvě třetiny žádostí odmítnout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy