Uprchlíci si stěžovali na ředitele přijímacího centra v Laponsku. Červený kříž ho odvolal

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2016 9:23
Ředitel přijímacího střediska pro uprchlíky ve Finsku musel odstoupit z funkce. Jariho Sillantieho odvolal Červený kříž, který tím reagoval na stížnosti žadatelů o azyl. Těm se nelíbilo, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem. Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců, dvě třetiny žádostí o azyl se však země chystá odmítnout.
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto)
Do Finska přišlo přes 30 tisíc běženců. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Finský Červený kříž odvolal šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari kvůli protestům žadatelů o azyl, kteří si stěžovali na kontroverzní způsob správy zařízení i na ředitelův přístup. Informovala o tom televize YLE.

Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.

Minulý týden v areálu, který je na odlehlém severu takřka 200 kilometrů za polárním kruhem, vypukly protesty. Běženci například kritizovali to, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem.

"Když si pomyslíte, že jste izolovaní a jen čekáte, tak jejich frustraci chápete," prohlásila inspektorka přistěhovaleckého úřadu Jaana Karhuová, která Kolari tento týden navštívila, aby spor vyřešila. "Čekání není dobré pro nikoho," dodala s tím, že Iráčané a Afghánci v Kolari čekají na vyřízení azylové žádosti osm měsíců.

Ve Finsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl asi 32 tisíc lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala. Finské ministerstvo vnitra počátkem letošního roku oznámilo, že se chystá asi dvě třetiny žádostí odmítnout.

 

Právě se děje

Další zprávy