Černé skříňky letadla zříceného v Íránu jsou poškozené

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2009 9:56
Skříňky se záznamy letu jsou poškozené, ale měly by objasnit příčinu pádu stroje
Pas z letadla Tu-154 společnosti Caspian Airlines
Pas z letadla Tu-154 společnosti Caspian Airlines | Foto: Reuters

Kazvin - V Íránu byly nalezeny černé skříňky letadla, které se ve středu ráno zřítilo na severu země a v jehož troskách zahynulo všech 168 lidí na palubě.

Skříňky se záznamy letu jsou dosti poškozené, ale měly by poskytnout informace o dosud neznámé příčině pádu stroje. Informovala o tom íránská televize.

"Ačkoli jsou poškozené, doufáme, že z nich informace dostaneme," řekl Farsí Madžídí, šéf vyšetřovací komise.

Podle íránských úřadů letadlem společnosti Caspian Airlines z Teheránu do arménského Jerevanu cestovalo 153 lidí a 15 členů posádky, většina lidí na palubě byli Íránci, šest osob bylo z Arménie a dvě z Gruzie.

Stroj z Teheránu vzlétl v 7:03 místního času (09:03 SELČ) a o čtvrt hodiny později se zřítil v blízkosti vesnice Džanatábád v provincii Kazvin, 150 kilometrů severozápadně od Teheránu.

"Let společnosti Caspian se zřítil šestnáct minut po startu z mezinárodního letiště imáma Chomejního," řekl mluvčí Íránské letecké organizace Réza Džafarzadeh televizi Press Tv. 

Podle provinčního úředníka Siruse Saberiho citovaného agenturou Fars se letadlo pokoušelo o nouzové přistání, ale ještě ve vzduchu se vzňalo.

Foto: Reuters, Wikipedia

Jedná se již o třetí velkou leteckou nehodu za posledních šest týdnů. Prvního června se nad Atlantikem zřítil airbus společnosti Air France a zahynulo všech 228 cestujících a členů posádky.

Třicátého června pak spadl další airbus. Letadlo společnosti Yemenia havarovalo před přistáním na Komorských ostrovech, přežila jedna pasažérka ze 153 lidí na palubě.

Ani v jednom případě zatím vyšetřovatelé příčiny nehody neozřejmili.

Íránská letadla nejsou považována za příliš bezpečná. Podle Teheránu za to může americké embargo, které do Íránu neumožňuje vyvážet v USA vyrobené letouny ani náhradní díly. Není možné sem importovat ani letadla s komponentami vyrobenými v USA, jako například airbusy.

Nejhorší leteckou nehodou v Íránu byl pád vojenského letadla Iljušin IL-76 přepravujícího členy Íránských revolučních gard v horách nedaleko Šahdadu v únoru 2003. Zemřelo tehdy 275 lidí.

Ta vůbec nejhorší se stala v červenci 1988.

Airbus 300 společnosti Iran Air byl sestřelen dvěma raketami vyslanými americkým křižníkem Vincennes, který se pohyboval v íránských vodách Hormúzského průlivu. 

Letadlo mířící z íránského Bandar Abbásu do Dubaje se nacházelo v íránském letovém prostoru, podle USA si jej posádka Vincennes spletla s útočící stíhačkou. Spojené státy se za incident nikdy neomluvily a posádka Vincennes byla později vyznamenána. Na palubě letadla zemřelo 290 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy