Čech zmizel na Ukrajině beze stopy, zbyly po něm mobily

Alexandra Malachovská
21. 1. 2013 11:50
Český turista se ztratil 10. ledna, mohl se stát obětí trestného činu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Užhorod/Praha (od naší spolupracovnice) - Český turista, který 10. ledna zmizel v zakarpatské vesnici na západě Ukrajiny, se stále pohřešuje. Policie našla pouze jeho dva mobilní telefony.

Žádnou další stopu po 24letém muži z Brna se - navzdory rozsáhlému pátrání záchranářů i bezpečnostních složek - zajistit nepodařilo. Policie podle ukrajinských médií nevylučuje, že se mladý Čech stal obětí trestného činu.

Koncem minulého týdne do obce Volovec, vzdálené asi sto kilometrů od oblastního centra Užhorodu, přijela matka pohřešovaného. Situaci na místě zjišťoval český generální konzul ve Lvově David Pavlita.

Pátraní pokračovalo také o víkendu. O osudu pohřešovaného však není nic známo.

Server zakarpattya.net.ua s odvoláním na záchranáře napsal, že se Ondřej D. vydal směrem k hoře Temnatyk, aby tam pořídil fotografie krajiny. U sebe prý měl fotoaparát, české doklady a trochu peněz.

Jeho mobilní telefony s českou a ukrajinskou SIM kartou byly nalezeny minulý pátek ve sněhu na okraji vesnice, zhruba sto metrů od domu, v němž se turista ubytoval.

První zprávy hovořily o tom, že Čecha zřejmě zavalila lavina. Teď policie nevylučuje, že se stal obětí trestného činu.
První zprávy hovořily o tom, že Čecha zřejmě zavalila lavina. Teď policie nevylučuje, že se stal obětí trestného činu. | Foto: Horská služba Jeseník

"Do Zakarpatska přijel s vlastní lyžařskou výstrojí. Jde o profesionálního snowboardistu. Do hor se ale vydal jen s fotoaparátem. Veškeré zařízení zůstalo v domě jeho přátel," uvedl zástupce regionálního oddělení ministerstva pro mimořádné situace Bohdan Ilkovyč.

Podle mluvčí záchranářů Nataliji Batyrové nahlásili lidé, u nichž byl mladý Čech ubytován, zmizení dva dny poté, co odešel.  Domnívali se, že se český návštěvník vydal do sousední vesnice Huklyve za svou přítelkyní.

Záchranáři prohledali zhruba dva tisíce hektarů horského terénu kolem obce Volovec, jež se nachází poblíž hřebenu ukrajinských Karpat. Nasazeno bylo asi 150 příslušníků specializovaných oddílů, ale i místní myslivci. Zapojili se také obyvatelé horských obcí.

Volovec leží v populární lyžařské oblasti, kterou využívají zejména ukrajinští a ruští turisté. Zástupci místní horské služby upozorňují, že se návštěvníci často vydávají do neznámého terénu, navzdory nebezpečí lavin. Mnohdy se pak dostávají do lavinových polí.

Ministerstvo pro mimořádné situace v minulých dnech před nebezpečím lavin v Zakarpatsku varovalo. Pod vrstvou sněhu tam byli před časem nalezeni dva ztracení ukrajinští turisté, jeden z nich zranění podlehl. I proto se nejprve spekulovalo o tom, že zmizelého Čecha mohla zavalit lavina.

 

Právě se děje

Další zprávy