CDU a CSU mají více společného než toho rozdílného, řekla Merkelová před "usmiřovací schůzkou"

ČTK ČTK
5. 2. 2017 21:32
Podle německé kancléřky a šéfky CDU Angely Merkelové mají strany vládní konzervativní unie CDU/CSU mnohem více společného než toho rozdílného. A šéf bavorské CSU k tomu dodává, že cílem sesterských stran by měl být zisk více než 40 procent hlasů v zářijových parlamentních volbách. CDU a CSU se sice shodnou v drtivé většině politických otázek. Rozdělené jsou ale v přístupu k migrační politice. Zatímco CSU tak půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200 tisíc ročně, CDU si limit nepřeje. I přesto Merkelová věří, že se obě strany na mnichovské schůzce dohodnou na obrysech společného volebního programu.
Angela Merkelová a Horst Seehofer přicházejí na setkání špiček CDU/CSU v Mnichově.
Angela Merkelová a Horst Seehofer přicházejí na setkání špiček CDU/CSU v Mnichově. | Foto: Reuters

Mnichov - Strany německé vládní konzervativní unie CDU/CSU mají mnohem více společného než toho rozdílného, je přesvědčená kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová. Cílem sesterských stran by měl být zisk více než 40 procent hlasů v zářijových parlamentních volbách, míní zase šéf CSU Horst Seehofer. Oba to v neděli řekli v Mnichově před takzvanou usmiřovací schůzkou obou stran.

Přestože dvojice stran, které jsou dlouhodobě nejsilnější politickou silou na německé scéně, se shodne v názoru na velkou většinu politických otázek, její vztah už dlouhé měsíce výrazně narušuje spor o migrační politiku, zejména o omezení počtu přijímaných uprchlíků.

Neodstraní ho ani aktuální setkání špiček CDU a CSU, které bude trvat do pondělí. Bavorská Křesťansko-sociální unie tak půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200 tisíc ročně, Křesťanskodemokratická unie kancléřky Merkelové si limit nepřeje.

I přesto je dlouholetá šéfka německé vlády přesvědčená, že se obě strany na mnichovské schůzce dohodnou na obrysech volebního programu. "Jsem si zcela jistá, že my tady - CDU a CSU společně - položíme základy volebního programu," řekla Merkelová podle německých médií před začátkem schůzky.

Vedle náčrtu společného programu, jehož finální verze bude představena v létě, má být druhým ukazatelem usmíření obou stran nominace Merkelové na kancléřku. CDU ji na tento post nominovala už loni, vedení CSU, které Merkelovou opakovaně a tvrdě kritizovalo za její migrační politiku, tak učinilo teprve nedávno. Formální hlasování vedení obou stran se uskuteční v pondělí.

Jedním z důvodů, proč se v Mnichově obě strany chtějí prezentovat co nejjednotněji, je podle pozorovatelů i náhlý vzestup sociální demokracie. Ještě před pár týdny sesterské strany v průzkumech veřejného mínění nad druhou nejsilnější sociální demokracií vedly zhruba o 11 až 16 procentních bodů. Po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře za SPD je však už dělí jen čtyři až šest bodů.

Navenek zatím politici konzervativní unie žádné obavy z možné konkurence nedávají. Seehofer v neděli připustil, že se unie dívá i na konkurenci, ale není to podle něj nic, co by ji jakkoli znepokojovalo. Zároveň však Seehofer i Merkelová vycházejí z toho, že je před zářijovými volbami čeká dosud nejtěžší volební kampaň.

 

Právě se děje

Další zprávy