Bush vyráží do boje s potravinovou krizí, posílá pomoc

mih
15. 4. 2008 7:48
Prezident USA vyslechl výzvy Světové banky
George Bush
George Bush | Foto: Reuters

Washington - Do boje s nedostatkem potravin se vložil americký prezident George Bush. Původně nařídil uvolnění okamžité potravinové pomoci v ceně 200 milionů dolarů, poté přislíbil další stovky milionů dolarů.

Prezident Světové banky Robert Zoellick už před Bushem představil plán, jak bojovat s rostoucími cenami potravin. 
Meznárodní instituce se sídlem ve Washingtonu se obává, že potravinová krize povede k celosvětovému zhoršení chudoby.

"Podle analýz odhadujeme, že dvojnásobné zvyšování cen každé tři roky může v zemích s nízkým příjmem uvrhnout do bídy až sto milionů lidí," prohlásil prezident Světové banky.

Zoellick představil plán s názvem "Nový úděl pro globální potravinovou politiku" na podporu zemědělské výroby v nejvíce postižených chudých oblastech. Světová banka chce pomáhat zemědělcům například přispěvky na nákup osiva a sazenic pro další sklizeň.

Robert Zoellick, šéf Světové banky
Robert Zoellick, šéf Světové banky | Foto: Reuters

"Musíme si odtrhnout do úst, abychom mohli jídlo dát do úst hladovým," prohlásil Zoellick.

Světová banka také například pomohla Haiti, kde proběhly násilné protesty proti zdražování a padla vláda, částkou 10 milionů dolarů.

Zoellick také požádal vyspělé státy světa, aby přispěly chudým zemím a Světovému potravinovému programu OSN. Tato organizace totiž oznámila, že kvůli rostoucím cenám potravin bude nucena snížit celkový objem humanitární pomoci v nejchudších oblastech.

Zpět na SECIÁL: Svět čelí potravinové krizi

 

Právě se děje

před 37 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy