Bush vyráží do boje s potravinovou krizí, posílá pomoc

mih
15. 4. 2008 7:48
Prezident USA vyslechl výzvy Světové banky
George Bush
George Bush | Foto: Reuters

Washington - Do boje s nedostatkem potravin se vložil americký prezident George Bush. Původně nařídil uvolnění okamžité potravinové pomoci v ceně 200 milionů dolarů, poté přislíbil další stovky milionů dolarů.

Prezident Světové banky Robert Zoellick už před Bushem představil plán, jak bojovat s rostoucími cenami potravin. 
Meznárodní instituce se sídlem ve Washingtonu se obává, že potravinová krize povede k celosvětovému zhoršení chudoby.

"Podle analýz odhadujeme, že dvojnásobné zvyšování cen každé tři roky může v zemích s nízkým příjmem uvrhnout do bídy až sto milionů lidí," prohlásil prezident Světové banky.

Zoellick představil plán s názvem "Nový úděl pro globální potravinovou politiku" na podporu zemědělské výroby v nejvíce postižených chudých oblastech. Světová banka chce pomáhat zemědělcům například přispěvky na nákup osiva a sazenic pro další sklizeň.

Robert Zoellick, šéf Světové banky
Robert Zoellick, šéf Světové banky | Foto: Reuters

"Musíme si odtrhnout do úst, abychom mohli jídlo dát do úst hladovým," prohlásil Zoellick.

Světová banka také například pomohla Haiti, kde proběhly násilné protesty proti zdražování a padla vláda, částkou 10 milionů dolarů.

Zoellick také požádal vyspělé státy světa, aby přispěly chudým zemím a Světovému potravinovému programu OSN. Tato organizace totiž oznámila, že kvůli rostoucím cenám potravin bude nucena snížit celkový objem humanitární pomoci v nejchudších oblastech.

Zpět na SECIÁL: Svět čelí potravinové krizi

 

Právě se děje

před 41 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy