Bulharský prezident odmítá nové volby, rozjede jednání

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 5. 2013 17:11
Nedělní hlasování skončilo patem, Plevneliev se ale nevzdává nadějí na dohodu
Bulharský prezident Rosen Plevneliev
Bulharský prezident Rosen Plevneliev | Foto: Reuters

Sofia - Bulharský prezident Rosen Plevneliev nevidí důvod k novým parlamentním volbám, ačkoliv nedělní hlasování skončilo faktickým patem a nevzešel z něj jasný vítěz.

Plevneliev v projevu k voličům oznámil, že předběžné jednání s představiteli parlamentních stran zahájí v pátek, parlament v novém složení by chtěl svolat do konce května.

Vítězem bulharských voleb se podle ve středu zveřejněných oficiálních výsledků stala středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), která získala 30,5 procenta hlasů.

Pro socialisty hlasovalo 26,6 procenta voličů, pro stranu Hnutí za práva a svobody (DPS), která zastupuje zájmy turecké menšiny, se vyslovilo 11,3 hlasujících. Na čtvrtém místě skončili nacionalisté ze strany Ataka se 7,3 procenta hlasů.

Tři ze čtyř

Oficiální informaci o rozdělení mandátů bulharská volební komise zatím nepřinesla. Odhady expertů ale hovoří o tom, že k vytvoření většinové vlády bude zapotřebí koaliční dohoda tří ze čtyř parlamentních stran.

Nejsilnější strana GERB, která vládla v Bulharsku do voleb, během masových protestů před volbami fakticky ztratila koaliční potenciál. Socialisté se sice ucházejí o podporu DPS a Ataky, vedoucí představitelé těchto dvou menších stran ale vzájemnou spolupráci vyloučili.

Bulharská média za této situace začala spekulovat o nových volbách, které by se mohly uskutečnit v září. Prezident Plevneliev ale v dnešním projevu takovou perspektivu odmítl s tím, že nové období nestability by odradilo zahraniční investory.

Plevneliev podle agentury Focus prohlásil, že mandátem k sestavení nové vlády bude pověřena "první politická síla", tedy pravděpodobně GERB. "Pak už bude vše v rukách politických stran," konstatoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy