Bulharský prezident odmítá nové volby, rozjede jednání

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 5. 2013 17:11
Nedělní hlasování skončilo patem, Plevneliev se ale nevzdává nadějí na dohodu
Bulharský prezident Rosen Plevneliev
Bulharský prezident Rosen Plevneliev | Foto: Reuters

Sofia - Bulharský prezident Rosen Plevneliev nevidí důvod k novým parlamentním volbám, ačkoliv nedělní hlasování skončilo faktickým patem a nevzešel z něj jasný vítěz.

Plevneliev v projevu k voličům oznámil, že předběžné jednání s představiteli parlamentních stran zahájí v pátek, parlament v novém složení by chtěl svolat do konce května.

Vítězem bulharských voleb se podle ve středu zveřejněných oficiálních výsledků stala středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), která získala 30,5 procenta hlasů.

Pro socialisty hlasovalo 26,6 procenta voličů, pro stranu Hnutí za práva a svobody (DPS), která zastupuje zájmy turecké menšiny, se vyslovilo 11,3 hlasujících. Na čtvrtém místě skončili nacionalisté ze strany Ataka se 7,3 procenta hlasů.

Tři ze čtyř

Oficiální informaci o rozdělení mandátů bulharská volební komise zatím nepřinesla. Odhady expertů ale hovoří o tom, že k vytvoření většinové vlády bude zapotřebí koaliční dohoda tří ze čtyř parlamentních stran.

Nejsilnější strana GERB, která vládla v Bulharsku do voleb, během masových protestů před volbami fakticky ztratila koaliční potenciál. Socialisté se sice ucházejí o podporu DPS a Ataky, vedoucí představitelé těchto dvou menších stran ale vzájemnou spolupráci vyloučili.

Bulharská média za této situace začala spekulovat o nových volbách, které by se mohly uskutečnit v září. Prezident Plevneliev ale v dnešním projevu takovou perspektivu odmítl s tím, že nové období nestability by odradilo zahraniční investory.

Plevneliev podle agentury Focus prohlásil, že mandátem k sestavení nové vlády bude pověřena "první politická síla", tedy pravděpodobně GERB. "Pak už bude vše v rukách politických stran," konstatoval.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy