Britští a američtí vyšetřovatelé podezírají další dva Libyjce z podílu na atentátu u Lockerbie

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2015 21:50
Britští a američtí vyšetřovatelé objevili dva Libyjce, které podezřívají z podílu na atentátu na americké letadlo u skotské obce Lockerbie. Při neštěstí v roce 1988 zemřely téměř tři stovky cestujících. Británie a Spojené státy žádají libyjské úřady, aby umožnily skotským detektivům a příslušníkům FBI oba podezřelé vyslechnout v Tripolisu. Podezřelí muži podle vyšetřovatelů byli nejspíš v kontaktu s Libyjcem Midžrahím, který je zatím jedinou odsouzenou osobou za atentát proti letu Pan Am 103.
Neštěstí u Lockerbie
Neštěstí u Lockerbie | Foto: Reuters

Londýn  - Britští a američtí vyšetřovatelé objevili dva Libyjce, které podezřívají z podílu na atentátu na americké letadlo, jež roku 1988 vybuchlo se skoro třemi stovkami cestujících na palubě a dopadlo na skotskou obec Lockerbie.

Vyšetřovatelé chtějí oba podezřelé vyslechnout v Tripolisu. Uvedla to ve čtvrtek skotská prokuratura. Dosud jediným odsouzeným v tomto případu byl před lety také Libyjec.

Británie a Spojené státy žádají libyjské úřady, aby umožnily skotským detektivům a příslušníkům FBI oba podezřelé vyslechnout v hlavním libyjském městě.

Nejmenovaní podezřelí Libyjci podle vyšetřovatelů byli nejspíš v kontaktu s Libyjcem Abdalem Basatem Alím Muhammadem Midžrahím, který je zatím jedinou odsouzenou osobou za atentát proti letu Pan Am 103.

Podle britského tisku by nově podezřelými mohli být bývalý špión svrženého diktátora Muammara Kaddáfího Abdulláh Sanusí a expert na výbušniny Abu Adžila Masúd. Oba jsou prý již delší dobu v libyjském vězení.

Kaddáfího režim v roce 2003 oficiálně uznal svou odpovědnost za atentát a poté zaplatil rodinám obětí odškodné v celkové výši 2,7 miliardy dolarů (64,2 miliardy Kč). Po pádu režimu v roce 2011 požádala skotská justice nové libyjské úřady o pomoc při vyšetřování. Nové úřady ujistily, že chtějí znát pravdu o pozadí atentátu, a umožnily britským a americkým vyšetřovatelům přijet do Libye.

Odsouzený Midžrahí zemřel před třemi lety

Midžrahí byl za atentát odsouzen v roce 2001 na doživotí, kvůli smrtelné nemoci byl ale v roce 2009 z vězení propuštěn do Libye, což vyvolalo v Británii vlnu odporu. Ve vlasti Midžrahí zemřel v roce 2012.

Až do konce života trval na své nevině. Pro mnoho Libyjců je hrdina a obětní beránek, jehož Západ zneužil k ovládnutí Libye.

Při explozi na palubě letadla zahynulo 21. prosince 1988 všech 259 cestujících z 21 zemí. Na zemi přišlo o život dalších 11 místních osob. Mezi mrtvými bylo 180 Američanů. Až do teroristických útoků v USA ze září 2001 zemřelo nejvíce občanů Spojených států právě při tomto útoku.

Katarská televize Al-Džazíra loni začala tvrdit, že za útok na americké letadlo může Írán, nikoliv Libye. S odvoláním na nové důkazy uvedla, že pumový atentát nařídil Teherán a s pomocí jeho peněz jej provedla jistá palestinská ozbrojená skupina.

Šlo prý o odvetu za smrt 290 cestujících letadla společnosti Iran Air, které sestřelila americká armáda v Perském zálivu pět měsíců předtím. Teherán obvinění z účasti na útoku nad Lockerbie odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy