Usvědčený atentátník z Lockerbie zemřel

ČTK ČTK
20. 5. 2012 15:34
Libyjec byl kvůli rakovině prostaty propuštěn před třemi lety ze Skotska domů
Foto: Reuters

Tripolis - V neděli zemřel jediný odsouzený atentátník na americké letadlo, které se roku 1988 zřítilo na skotskou obec Lockerbie, Libyjec Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí.

Zemřel v Tripolisu asi hodinu po poledni středoevropského času. O jeho smrti informoval agenturu Reuters jeho bratr Abdalhakím.

Midžrahí měl 59 let a trpěl rakovinou prostaty, díky níž byl v roce 2009 propuštěn z britského vězení do Libye. Tehdy mu lékaři dávali tři měsíce života.

Nedávno byl tři dny hospitalizován a po transfúzi 16. dubna propuštěn domů. Dle tehdejších zpráv dostal 11 litrů krve. Lékaři přiznali, že se jeho stav horší, ale pustili ho domů, protože si prý přál být s rodinou.

"Je na pokraji smrti," řekl tehdy jeho syn Chálid.

Letadlo společnosti PanAm na lince z Londýna do New Yorku explodovalo nad skotským městem Lockerbie 21. prosince 1988.

Zahynulo tehdy 270 lidí, nejvíce obětí bylo z USA. I proto americký prezident Barack Obama, stejně jako někteří další politici, označili toto rozhodnutí skotské vlády za chybu.

Midžrahí, který svou vinu vždy popíral, byl v roce 2001 odsouzen k doživotí.

Poté, co mu lékaři předpověděli tři měsíce života, byl z údajně humanitárních důvodů propuštěn, což velmi těžce nesli zejména pozůstalí oběti atentátu.

Někteří proto žádali, aby byl znovu uvězněn a případ přezkoumán.

Za vším hledej byznys

Podle Sunday Telegraph přišly lékařská diagnóza i rozhodnutí skotského ministerstva spravedlnosti o Midžrahího propuštění poté, co Tripolis varoval Londýn, že zruší lukrativní dohodu s Británií o ropě a obchodu, pokud odsouzený zemře ve vězení, poznamenal nedělník.

Britská vláda slovy premiéra Gordona Browna popřela, že by ropné kontrakty s Libyí souvisely s případem Lockerbie. Ministr spravedlnosti Jack Straw ovšem potom v rozhovoru pro deník Daily Telegraph připustil, že ropné a obchodní zájmy hrály "velmi významnou roli" v dohodě o teroristově propuštění.

V květnu 2007 byla po dlouhém vyjednávání během návštěvy tehdejšího premiéra Tonyho Blaira v Libyi podepsána dohoda, umožňující ropnému gigantu BP těžební průzkum libyjských nalezišť v hodnotě 540 milionů liber (skoro 16 miliard korun).

 

Právě se děje

před 57 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy