Brisbane je pod vodou, v ulicích byl spatřen žralok

Václav Viták
12. 1. 2011 15:05
Centrum metropole Queenslandu je uzavřené, lidé odcházejí do evakuačních center
Majitel obchodu na předměstí Brisbane zachraňuje automat na kávu Brisbane pod vodou.
Majitel obchodu na předměstí Brisbane zachraňuje automat na kávu Brisbane pod vodou. | Foto: Reuters

Brisbane - Velká voda ochromila život v třetím největším městě Austrálie, miliónovém Brisbane. Tamní finanční distrikt je vylidněn a bez dodávek elektrické energie. Zaplavena jsou některá předměstí, voda místy dosahuje do výše ramen dospělého muže.

Nejméně šestnáct lidí už povodeň připravila o život, více než čtyřicet se jich pohřešuje.

Energetická společnost Energex vypnula z bezpečnostních důvodů elektrický proud v nízko položených částech města.

Centrum je úplně prázdné. Starosta Campbell Newman v listu Brisbane Courier Mail varoval, že "některé čtvrti se velmi brzy ocitnou zcela pod vodou".

Vodní příval je tak silný, že strhává lodě a pontony, které nekontrolovaně narážejí do pilířů mostů. Radnice předpokládá, že zaplaveno bude nejméně 40 000 domů. Vychází při tom z počítačového programu simulujícího možný vývoj záplav.

Brisbane leží kousek od oceánu a jeho přístav, Brisbane Port, v němž se ročně přeloží 5 milionů tun zboží, byl uzavřen. V současné době slouží jen pro potřeby záchranářů.

Příliš mnoho i příliš málo vody

Metropole Queenslandu čelí velmi nepříjemné souhře okolností. Valí se do ní povodňová vlna ze západu, z vnitrozemí, která se již v pondělí s děsivými následky prohnala městem Toowoombou a nyní devastuje Ipswich, další město nedaleko Brisbane.

Ke zhoršení situace významně přispěla voda odpouštěná z přehrady Wivenhoe Dam, která již není schopna zadržovat další příval, neboť její retenční kapacita je dávno překročena. Na východě Brisbane ohrožuje oceán a jeho vysoké přílivy.

Povodeň zcela ochromila život města
Povodeň zcela ochromila život města | Foto: Reuters

Vodu v Brisbane River i dalších tocích také znečistily splašky ze zaplavených stok a čističek vody, čímž se zvyšuje riziko infekce.

Queenslandská premiérka Anna Blighová vyzvala obyvatele, aby si udělali zásoby pitné vody pro případ, že její dodávky budou přerušeny: "Jakkoli bláznivě to zní, teď není čas na plýtvání vodou," dodala.

Australská televizní stanice ABC uvedla, že v zaplavených ulicích Brisbane byl spatřen přinejmenším jeden žralok býčí. Jedná se o nebezpečného tvora, který žije v teplých mořích.

Jako jeden z mála žraloků je však schopen dlouho přebývat ve sladké vodě a často se vydává vysoko proti proudu řek.

To nejhorší teprve přijde

Hlavní povodňová vlna má do Brisbane dorazit ve středu odpoledne nebo večer, čtvrtek bude podle starosty Newmana "devastující". Podle předpovědí  hydrologů bude pak voda stát ve městě několik dní.

Meteorologové přitom předpovídají další deště. V státě Queensland neustále narůstají celkové škody. Původně byly odhadovány na miliardu amerických dolarů, poté byl odhad zvýšen na šestinásobek.

Nyní se mluví již o třinácti miliardách, záplavy ale stále nekončí. Spíše se zdá, že se přesouvají na jih, do státu Nový Jižní Wales.

O složité situaci a rozsahu přírodních katastrof na nejmenším kontinentu vypovídá podle agentury Reuters i další fakt: Západní Austrálie naopak čelí extrémnímu suchu a obrovským požárům. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zeman chce poskytnout pomoc spolupracovníkům armády v Afghánistánu, hrozí jim nebezpečí

Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval ve čtvrtek na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda.

Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

Web týdeníku Respekt v úterý uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo v úterý napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Privatizace Arenbergerova bytu proběhla v pořádku, policie případ odložila

Policie odložila případ prodeje bytu v Bolzanově ulici v Praze 1 bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Jak v tiskové zprávě informoval mluvčí policie Jan Daněk, kriminalisté při prošetření nezjistili žádný trestný čin. Praha 1 na přelomu let 2018 a 2019 prodala Arenbergerovi byt s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních za 11,5 milionu korun. Postup kritizuje například tehdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Podnět na policii podle svého vyjádření podal pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček. Policii podle něj radnice poskytla více než stovku dokumentů. Bodeček dodal, že privatizaci se ještě bude zabývat kontrolní výbor a následně zastupitelstvo Prahy 1. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí kolektivních orgánů Prahy 1, osobně jsem od samotného začátku toho názoru, že po procesní stránce privatizační proces proběhl v pořádku," uvedl Bodeček.

"Ke konkrétní osobě se vyjádřit nemůžu, nicméně mohu potvrdit, že jsme případ prověřování privatizace jednoho z bytů v Bolzanově ulici uložili ad acta. Šetřením všech okolností kriminalisté zjistili, že se v této souvislosti nestal žádný trestný čin," uvedl k tomu policejní mluvčí Daněk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy