Brazílie zvolí nástupce oblíbeného prezidenta Luly

Monika Horáková
3. 10. 2010 11:30
Lula si vybral svou nástupkyni, kterou intenzivně podporuje.

Brasília - Brazílii v neděli čekají prezidentské volby. Protože prezident je podle brazilské ústavy součástí výkonné moci, a nemá proto jen reprezentativní funkci, bude to souboj o to zajímavější.

Své síly změří dva kandidáti a dvě kandidátky. Reálnou šanci na úspěch mají zejména Dilma Rousseffová ze Strany práce a José Serra ze Sociálně demokratické strany.

Dilma Rousseffová má výhodu v tom, že ji podporuje současný oblíbený prezident Luis Inacio Lula da Silva. Byť oblíbený, další kandidaturu mu znemožňuje zákon. Vybral si proto za sebe dvaašedesátiletou bývalou ministryni energetiky a svou stranickou kolegyni, do níž vkládá naděje, že bude pokračovat v jeho politice a zejména boji proti chudobě. Rousseffová se také podle posledních průzkumů těší nadpoloviční podpoře.

Šestasedmdesátiletý José Serra zase zastupuje sociálnědemokratickou stranu, která je v porovnání s Českou republikou blíže politickému středu, a tedy také napravo od Strany práce. Serra ještě jako student uprchl z Brazílie před vojenským režimem. To ho také odlišuje od jeho hlavní konkurentky.

Dilma Rousseffová totiž zůstala v zemi a diktatuře se postavila. Panují však spory o to, zda se režimu v řadách marxistické gerily postavila se zbraní v ruce či nikoli. Její odpůrci ji označují za "banditku". Rousseffová byla v 70. letech také tři roky vězněna a mučena.

Zatímco třetímu kandidátovi Ciro Gomesovi průzkumy příliš šancí nedávají, možným želízkem v ohni zůstává ještě zelená kandidátka Marina Silva, bývalá ministryně životního prostředí. Nabízí podobně jako José Serra určitý protipól vůči favoritce voleb Dilmě Rousseffové.

Může totiž oslovit voliče a voličky, kteří byli znepokojeni některými kroky, které Dilma Rousseffová učinila v pozici ministryně energetiky. Vyčítají jí například přílišnou provázanost s provozovateli elektráren.

Současný brazilský prezident - bojovník proti chudobě
Současný brazilský prezident - bojovník proti chudobě | Foto: Reuters

Marina Silva má také podle serveru Spiegel Online lepší mediální obraz než Dilma Rousseffová. Někteří ji označují za "Matku Terezu brazilské politiky". V jejím životě je těžké dohledat jakýkoli skandál. Pochází z velmi chudých poměrů, z nichž se vypracovala až do nejvyšší politiky. Po světě je známá jako ochránkyně brazilských pralesů a bojovnice proti znečišťování životního prostředí. Přesto jí průzkumy přičítají pouze desetiprocentní voličskou podporu.

Prezidentské volby jsou v Brazílii povinné. Volit by měl každý od 18 do 70 let věku. Ve volbách by se tak mělo sejít více než 100 milionů hlasů. Volba hlavy státu může být dvoukolová. Luis Inacio Lula da Silva získal před čtyřmi lety 58 miliony hlasy z celkového počtu tehdejších 95 milionů voličů.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy