Bral kapitán Concordie drogy? Prokuratura žádá test

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 1. 2012 22:05
Vrak italské výletní lodi větší než Titanic vydal zatím 11 mrtvých
Costa Concordia.
Costa Concordia. | Foto: Reuters

Řím - Italští záchranáři v úterý našli ve vraku lodi Costa Concordia dalších pět mrtvých. Podle pobřežní stráže se tak počet obětí po páteční nehodě zvýšil na 11.

Potápěči dál pátrají po pohřešovaných a použili i výbušniny, aby si proklestili cestu vrakem. Italský deník Corriere della Sera dnes zveřejnil údajný záznam rozhovoru kapitána lodi s pobřežní stráží, podle kterého kapitán opustil loď před evakuací všech cestujících a na palubu se nechtěl vrátit. Italský soud kapitánovi nařídil domácí vězení.

Obří, téměř tři sta metrů dlouhá výletní loď v pátek v noci najela na útes poté, co se odchýlila od stanoveného kurzu. Z chybného manévru společnost, jíž loď patří, viní kapitána lodi.

Většina z 4234 pasažérů přežila bez zranění. V úterý večer bylo pohřešováno asi 24 lidí.

Kapitán Francesco Schettino byl obviněn z několikanásobného zabití a předčasného opuštění plavidla, za což mu hrozí až 15 let vězení. Pochybení však odmítá s tím, že útes nebyl zanesen v námořních mapách. Odmítá i tvrzení, podle kterého loď neopustil jako poslední.

Kapitán Francesco Schettino v doprovodu policie.
Kapitán Francesco Schettino v doprovodu policie. | Foto: Reuters

Italský deník Corriere della Sera ale na svých internetových stránkách zveřejnil zvukovou nahrávku, kde kapitán tvrdí, že řídí evakuaci ze záchranného člunu. Až po několika výzvách pobřežní stráže přistoupil na to, že se na palubu ztroskotaného plavidla vrátí.

Schettino v úterý při výslechu toskánským vyšetřovatelům řekl, že své plavidlo neopustil. Pouze prý vystoupil do člunu, aby mohl lépe koordinovat evakuaci, a když se loď naklonila, už se mu nepodařilo se na ni vrátit.

Italská prokuratura teď mimo jiné žádá, aby se Schettino podrobil testu na užívání drog.

V pondělí po poledni se loď uvízlá na útesu kvůli rozbouřenému moři posunula a záchranné práce musely být přerušeny. Po krátkém obnovení pak byly kvůli obrovskému riziku pozastaveny na celou noc. Potápěči se na místo vrátili až v úterý ráno.

Plavidlo bylo v pátek odpoledne na cestě po Středomoří, když narazilo na útes u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se převrátilo na bok. Jeho polovina zůstala nad mořskou hladinou.

Loď měla na palubě asi 2500 tun paliva, a představuje proto potenciální nebezpečí pro životní prostředí. V blízkosti místa havárie se navíc nachází toskánský národní park Archipelago.

Zatím však nebyl potvrzen žádný únik pohonných hmot. Na jejich odčerpání byla povolána nejmenovaná dánská společnost.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy