Islamisté využívají k atentátům stále častěji děti. Mnohé ani netuší, že nesou bombu

ČTK ČTK
12. 4. 2016 13:15
Nigerijští islamisté z teroristické organizace Boko Haram stále častěji využívají k bombovým útokům děti. Jen loni to bylo v nejméně 44 případech, tvrdí UNICEF. Teroristé ukrývají dětem nálože pod oblečení nebo do bot. Některé děti pravděpodobně ani nevědí, že přenášejí výbušniny. Často bývají odpáleny na dálku.
Boj proti islamistům trvá v Nigérie a okolních státech už několik let.
Boj proti islamistům trvá v Nigérie a okolních státech už několik let. | Foto: Reuters

Nairobi - V západní Africe se výrazně zvýšil počet pumových atentátů ve školách a na tržištích, k nimž teroristická skupina Boko Haram využívá i jen osmiletých dětí, zejména pak dívky. Uvedl to Dětský fond OSN (UNICEF).

Loni bylo v západní Africe, především v Nigérii a Kamerunu, zaznamenáno nejméně 44 dětských bombových útočníků. O rok dřív byly takové atentáty jen čtyři.

"Využívání dětí, zvláště pak dívek, jako takzvaných sebevražedných pumových atentátníků se stalo zneklidňujícím rysem tohoto konfliktu," řekl agentuře Reuters regionální mluvčí UNICEF Laurent Duvillier.

Teroristé ukrývají dětem nálože pod oblečení nebo do bot. Některé děti pravděpodobně ani nevědí, že přenášejí výbušniny. Často bývají odpáleny na dálku, říká Duvillier.

Boko Haram děti zpravidla unáší a nutí je k útokům i proti vůli jejich rodiny. Zhruba tři čtvrtiny z těchto dětí jsou dívky, které bývají nuceny, aby přijaly islám a vdaly se za své únosce.

Milion dětí mimo školy

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že v Nigérii nechodí do školy téměř milion dětí. Bojovníci Boko Haram totiž zničili více než 900 škol a zabili více než 600 učitelů. Islamisté chtějí, aby se děti učily jen islámské právo šaría.

Milice Boko Haram, které se snaží vybudovat na severovýchodě Nigérie islámský emirát, zabily za šest let bojů v této zemi a v okolních státech už více než 20 000 lidí.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari proti nim v předvolební kampani loni slíbil tvrdý postup. Proti islamistům bojuje i mezinárodní vojenská mise, do které Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin vyslaly celkem 8700 mužů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy